mindere gevechtswerkzaamheid elk, minstens twee dagrantsoenen bevatten. Bij de plaatsing van de munitie bij de troepen en in de verschil lende magazijnen moet naar verspreide ligging der bergplaatsen gestreefd worden; aanpassing aan de omgeving is daarbij van het grootste belang. Het ontpakken der munitie moet niet verder dan strikt noodig is, geschieden, om bederf daarvan te voorkomen. De aanvoer der munitie, tot de hulpmunitiemagazijnen en zoo mogelijk ook tot de battn, moet verzekerd worden door den aanleg van goed gemaskeerde smalspoorbanen. Ook dient zooveel mogelijk van vaartuigen gebruik te worden gemaakt. De aanvoer langs niet voldoende gemaskeerde waterwegen en kunstwegen zal bij voor keur des nachts moeten plaats hebben. 6. „DAGINVLOEDEN" VOOR DE ARTILLERIE door R. N. De Ruyter v. Steveninck. A. Algemeene beginselen. Indien de opstellingsplaats van een vuurmond en van een doel gegeven zijn (b. v. door hun coördinaten) dan kan men de art. gegevens voor het beschieten van het doel bepalen. Geeft men met deze gegevens een groot aantal schoten af, dan zullen de projectielen niet allen op dezelfde plaats den grond bereiken; zij zullen zich overeenkomstig de wetten der spreiding om een gemiddeld trefpunt (G. T.) groepeeren. Het G. T. zal als regel niet samenvallen met het punt, waar voor de gegevens afgeleid zijn, m. aw. er is een fout in de ligging van het vuur ten opzichte van het doel. In tegenstelling tot de individueele fouten der afzonderlijke schoten, welke in de spreiding om het G. T. tot uiting komen, noemt men deze fout de constante fout van het vuur. De constante fout ontstaat hierbij door: a.) afwijking tusschen de schootstafelgegevens en de juiste gege vens (voor vuurmonden met afstandverdeeling op den opzet tot uiting komende in een verkeerde indeeling van den opzet); b.) afwijkingen in de richtmiddelen c.) afwijking in de aanvangsnelheid, veroorzaakt door: aa.) een toestand van de schietbuis, afwijkende van die, waarvoor de schootstafelgegevens zijn vastgesteld bb.) het gebruik van een buskruitlading in gewicht, of kwa liteit, afwijkende van die, waarvoor de schootstafel gegevens zijn vastgesteld; cc.) het gebruik van een projectielpartij, in gewicht afwijkende van die, waarvoor de schootstafelgegevens zijn vastgesteld; Ter publ. ontv. Nov. '22. 46

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 46