zonder voorafgaande berekening, waardoor een groote munitie- en tijdsbesparing wordt verkregen B. Het gevaar voor eigen troepen, die zich in de nabijheid van het doel bevinden, zal vermeden worden of tot geringere afmetingen teruggebracht worden. Deze beide omstandigheden maken dat vuren, die vroeger zonder waarneming eenvoudig niet plaats konden hebben, öf doordat ze teveel munitie eischten, öf doordat ze teveel tijd eischten, waardoor hun effect verloren ging, óf doordat ze ge vaar voor de tegenpartij opleverden, thans met de toepassing der ,,daginvloeden"-methode mogelijk zijn geworden. Het berekenen van de correcties vordert echter tijd. Het gereed zijn voor de eerste laag zal dus niet onmiddellijk kunnen volgen op het bepalen van de plaats van het doel althans indien dit niet verschijnt op een punt waar men het verwachtte en waarvoor de gegevens te voren berekend waren. Veelal is het echter niet noodig het vuur onmiddellijk na ontdekking van het doel te openen. Wèl is dit het geval, indien het doel slechts kortstondig zichtbaar is. De toepassing van daginvloeden-correcties op deze doelen kan alleen van voordeel zijn, indien men een methode bezigt, die een zeer snelle berekening toelaat en men zeer veel routine in deze bewerking heeft. Resumeerende komt men dus tot de volgende conclusies I. Het in rekening brengen van „daginvloeden" voorzooverre het bestemd is om verschillen tusschen de vuurmonden eener zelfde batterij weg te werken heeft a 11 ij d zin. II. Is plaatsbepaling van het doel op een goede of verbeterde kaart of planchet mogelijk, dan is het gebruik van daginvloeden- correcties, mits volledig toegepast, van voordeel, indien er eenige tijd beschikbaar is tusschen het vaststellen van de plaats van het doel en den aanvang van het vuur. ill. Is het, onder de in II aangegeven omstandigheden noodig het vuur zoo spoedig mogelijk te openen, dan heeft net toepassen van daginvloed-correcties alleen voordeel, indien men een methode bezigt, die zeer snelle berekening toelaat en het personeel een groote vaardigheid in die berekening heeft. IV. Beschikt men niet over goede kaarten of planchetten, dan kan de toepassing van daginvloed-correcties toch van voordeel zijn, wanneer het doelen betreft, die zich bevinden op een plaats, waarop reeds vroeger—wellicht onder geheel andere atmosferische toestandvuur is gebracht. Dit geval zal zich b. v voor kunnen doen bij een tijdelijk afgebroken gevecht of bij het afwachten van den vijand, indien met eenige waarschijnlijkheid is vast te stellen, waar zich belangrijke doelen zullen moeten vertoonen. In het boek „Schusz und Schall" (Dr. H. H. Kritzinger -19,8 - Verlag E. H. Mayer Leipzig) wordt berekend, dat de munitiebesparing in dit geval ruim 90 kan bedragen. 50

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 50