Is daartoe geen gelegenheid, dan kan gebruik worden gemaakt van verbrandruimte-meters, waarbij gegevens van deskundige zijde onontbeerlijk zijn. Eventuëel kunnen uit de resultaten van vuren, die overigens onder zoo normaal mogelijke omstandigheden afgegeven worden op een punt, waarvan de afstand zeer nauwkeurig bekend is, conclusies omtrent de door den vuurmond gegeven aanvangsnel- heid worden getrokken. De gevonden aanvangsnelheid wordt aangeteekend. ad c-bb). Afwijkingen in de buskruitladingpartij moeten door deskundig personeel vóór de aflevering geconstateerd en op de verpakking vermeld worden. Hebben partijen lang onder ongunstige omstandigheden ver keerd, dan is nameting door deskundig personeel noodig. Voorts kan men weer eventuëel uit de resultaten van vuren, die onder overigens zoo normaal mogelijke omstandigheden afge geven worden, conclusies trekken. ad c-cc). Afwijking in het gewicht van de partij projectielen wordt geconstateerd bij de aflevering. Projectielen of verpakking worden in verband hiermee eventuëel van een merk voorzien. Desnoods kan naweging door den troep geschieden. Aan te nemen is, dat verschillen in projectielgewicht alleen in oorlogs tijd zullen voorkomen bij geïmproviseerde fabricatie, in daartoe oorspronkelijk niet bestemde fabrieken. ad d). Afwijkingen in den vorm etc. van het projectiel dienen voor de aflevering aan den troep geconstateerd te zijn. Op pro jectiel of verpakking wordt een merk geplaatst, waaruit blijkt hoe de weerstand door deze .projectielen ondervonden, zich verhoudt tot die bij normale projectielen. Overigens geldt weer alinea 3 van ad c-aa. ad e). Afwijkingen in de atmosferische toestand betreffen aa). De temperatuur van het kruit. Deze wordt met behulp van een thermometer in het munitiemagazijn dan wel in de caisson gemeten. Bij voorkeur laat men de thermometer er eenige uren in blijven. bb). De temperatuur van de atmosfeer. Deze wordt met be hulp van een thermometer gemeten. De thermometer wordt buiten de zon opgehangen op een plaats, waar de lucht kan doorstroomen. Voor temperatuurmetingen op grootere hoogten wordt een zelfregistreerende thermometer gebezigd, die in een vliegtuig of met een vliegeromhoog wordt gevoerd. Bij den thermometer behoort dan steeds een barograaf. Voor iedere hoogte (af te leiden uit den barometerstand) is dan de temperatuur te vinden. De kabel van de vlieger levert gevaar op voor eigen luchtvaartuigen. Voor oorlogsdoeleinden is het gebruik van vliegers daarom niet aan te bevelen. 52

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 52