cc). De luchtdruk. Deze wordt afgelezen met behulp van een barometer. Wenscht men den druk op grootere hoogten te weten, dan maakt men gebruik van een (benaderde) barometrische hoogteformule, bij voorkeur door middel van een nomogram. dd). De vochtigheidstoestand. Voor de practijk is 't bepalen ervan van weinig belang. De meting geschiedt met hygrometers; voor grootere hoogten met behulp van zelfregistreerende, op dezelfde wijze als zulks met de temperatuur het geval is. ee). De wind. Bepaald moeten worden richting en snelheid. De waarden nabij den grond worden resp. door een wind wijzer en een anemometer bepaald, en zulks op eenige hoogte boven de omringende terreinvoorwerpen, daar anders de toevallige constellatie van deze een belangrijken invloed uitoefent. Voor windmetingen op grootere hoogten kan men van vliegers gebruik maken. De windrichting wordt afgeleid uit de richting waarin zich de vlieger bevindt, de snelheid uit den trek op den kabel, terwijl de hoogte van den vlieger uit de afgeloopen kabel lengte en de hoek waaronder men den vlieger ziet, kan worden gevonden. Liever gebruikt men in plaats van vliegers loodsballons. Dit zijn betrekkelijk kleine gummi-ballons, die men met behulp van waterstofgas een constante stijgsnelheid kan geven, b. v. 100 M. per minuut. Om de minuut bepaalt men met behulp van een daartoe ingerichten theodoliet, de richting en de helling van de lijn opstijgingsplaats-ballon. Daar men de hoogte op ieder mo ment weet, is de plaats van de ballon telkens te berekenen, waarna de doorloopen baan kan worden uitgezet. Uit de figuur kan men verder voor iedere strook de windsnelheid en richting afleiden. Voor 't bepalen van de windgegevens bij nacht bezigt men loodsballons, die van een lichtje voorzien zijn. De bepaling van de temperatuur van het kruit geschiedt door personeel van de artillerie zelve. De overige weergegevens wor den in het weerstation door deskundig personeel b.v. om de 4 uur—vastgesteld, waarna een weerbericht wordt uitgegeven. Het weerbericht, als regel in verkortingscode gesteld, geeft b.v. aanHoogte van het weerstation. Luchttemperatuur en luchtdruk bij den grond. Ballistisch luchtgewicht voor banen tot 1000, 2000, 3000 etc. M. boven den grond. Windrichting en -snelheid bij den grond. Ballistische wind-richting en -snelheid voor banen tot 200, 400, 600, 800, 1000, 2000, 3000 etc. M. boven den grond. Onder ballistischen wind voor een baan van 800 M. hoogte verstaat men een naar richting en snelheid constante wind, De windrichting kan b. v. worden uitgedrukt, door voor de richting waaruit de wind waait, den roosstand van het bekende artilleriekompas op te geven. 53

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 53