Is meer tijd en zijn voldoende middelen beschikbaar, dan worden gedekte naderingswegen en naderingsloopgraven (de eerste voornamelijk bij stellingen in polderland) naar de steun punten aangelegd. Eerst in den stellingoorlog zal ten slotte de aanleg in iedere strook van een weerstandsloopgraaf met verdub belingsloopgraaf mogelijk en noodig worden. Deze verbinden de steunpunten onderling en hebben dus een zeer onregelmatig aan het terrein aangepast verloop. Zij dienen ondermeer om onder kenning der verdedigingsmaatregelen te bemoeilijken (pt 125 en v.) Het schootsveld moet oordeelkundig worden verbeterd. Bij de daartoe noodige opruimingen dient oordeelkundig te werk te worden gegaan, opdat de eigenlijke stelling zich niet scherp afteekent. 8. UIT KOLONIALE STUDIËN No. 6, door D. B. In genoemd tijdschrift behandelt Dr. Feuilleteau de Bruyn het onderwerp „De Verdediging van Ned.-Indië in verband niet den finantiëelen nood der Kolonie". Schr. betoogt, dat het zeer moeilijk is de grondslagen aan te geven, waarop Indië's defensie moet zijn georganiseerd, zijnde zulks afhankelijk van weinig constante factoren. De voornaamste daarvan is en dit geldt voor eiken Staat de economische toestand en waar deze thans allerdroevigst moet worden genoemd, kan voorshands niet veel aan Indië's defensie worden besteed, hoe noodig dit „voorloopig" ook moge worden geacht. Schr. zegt „voorloopig", want de dageraad van een nieuw tijdperk m het statenverkeer begint z. i. te gloren. De finantiëele toestand dwingt tot bezuiniging, of voert tot inflatie van het betaalmiddel en Schr. acht het heugelijk, dat de Indische Regeering de bezuiniging ter hand neemt, ondanks de daardoor ontstaan de kans op politieke strubbelingen. Dus ook bezuiniging bij leger en vloot, mits daarbij geen vitale belangen in het gedrang komen en eerst als de finantiën in een behoorlijken staat zijn gebracht zal het mogelijk zijn om Indië's verdediging te reorganiseeren. Uitvoerig wordt uiteengezet, dat de politieke verhoudingen in den Pacific, inkrimping der defensiemiddelen toelaten; ook de resultaten der Washingtonsche Conferentie hoewel niet geheel bevredigend spreken er n. z. m, voor. De Marine, die we volgens het Vlootontwerp zouden verkrijgen, vordert aanzienlijke kosten en is toch naar Schr's meening van hoogst problema tieke waarde voor eene afdoende verdediging, niet het minst door het ontbreken van slagschepen. Een en ander voert tot de conclusie: de vloot voorshands uitsluitend te belasten met de ev. handhaving van de neutraliteit en het ev. bijstaan van het leger in de handhaving van orde en rust in den Archipel en haar daar naar in te richten. Wat het Leger betreft, acht Dr. de Bruyn het uitgesloten, dat met de tegen woordige sterkte zelfs al wordt het leger gemoderniseerd—Java afdoende kan worden verdedigd. Gewezen wordt op de groote bedragen in den loop der jaren als ver- zekerings-premie voor Indië's veiligheid uitgegeven, zonder dat ooit een verbetering van belang in 's Lands defensie is gebracht en wordt het voorstel aan de hand gedaan, in de komende jaren de sterkte van leger en vloot tot een minimum te beperken en een defensiefonds te stichten, waarin ieder jaar b. v. een minimum van 4% van de inkomsten wordt 56

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 56