zijn doorloopende onzijdigheid verklaard geenerlei militaire ver plichting op zich te kunnen nemen. Het standpunt, dat de Nederlandsche regeering inneemt, wordt het best geteekend door het hieronder volgende uittreksel uit de rede van Jhr. Loudon, in vertaling gegeven door het desbetreffende verslag der N. Rott. Ct „De geheele Volkenbondsvergadering zal zonder twijfel de daad van aanmoediging goedkeuren, die de derde commissie aan de gemengde tijdelijke commissie voor het ontwapeningsvraagstuk en aan haar rapporteur Lord Robert Cecil gegeven heeft. Ik zeg „daad van aanmoediging", want, zooals reeds de Heer Fisher opmerkte, het gaat op het oogenblik slechts erom, den wensch uit te spreken, dat het vraagstuk der ontwapening in verbinding met dat der wederkeerige' defensieve waarborgen verder bestudeerd worde in het licht der voorstellen van Lord Robert. De resolutie, die ons voorgelegd wordt, zegt met zooveel woorden, dat zij slechts de strekking heeft, aan de verschillende regeeringen te vragen haar oordeel over deze denkbeelden uit te sprekem Om volmaakt doeltreffend te zijn, moet de beperking der bewapening, het hoogste doel, dat wij allen in het oog hebben, algemeen zijn. Opdat zii algemeen zij, bevelen de resoluties een universeel waarborgverdrag aan. Intusschen, een zeer moeilijk vraagstuk vraagt hier een oplossing: dat van de methode, die wij te volgen hebben, om het beoogde doel te bereiken, dat van de maatregelen, die getroffen moeten worden in den tusschentijd, om stapsgewijze tot de algemeene overeenstemming te komen, die in den tegenwoordigen toestand van de wereld zeker niet met één geliiktijdigen pas kan worden bereikt. Zooals wij allen beamen, is het essentiëele element voor een overeenkomst omtrent materiëele ontwapening de moreele ontwapening, m. a. w. de verbreiding van een gevoel van veiligheid en van vertrouwen onder de volken. Door haar wiisheid zullen de regeeringen in ruime mate ertoe kunnen bijdragen dit wederzijdsche vertrouwen te vestigen. Maar de wijsheid der regeeringen is geen volstrekte wijsheid. Het gaat er dus om, meer positieve middelen te zoeken. Die middelen ziet de voorgestelde resolutie in den vorm van partiëele garantieverdragen, bestemd een steeds grooter aantal staten op zich te vereenigen en voor alle landen open blijvend. Wij zijn nog ver van de verwezenlijking van dit plan. Maar de ontwapening is een zoo verheven doel, dat ieder onzer van ganscher harte de bestudeering van alle middelen, die hiertoe zouden kunnen leiden, moet aanmoedigen. Daarom heb ik niet geaarzeld mijn stem te voegen bij die van mijn collega's in de derde commissie ten gunste van de aanneming dezer resolutie. Het staat echter vast, dat, hoe meer men de universaliteit van de garantieverdragen zou bereiken, des te krachtiger en werkdadiger Ie beperking der bewapeningen zou kunnen worden. 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 9