het idee, om de zin dicht bij de vuurmonden op te stellen. Bij een meer uitwaartsche opstelling wordt het gevaar voor onder linge maskers veel kleiner. Daarom werden in de laatste jaren de zin eenige K. M.'s zijwaarts opgesteld, en door middel van een stuurinrichting, maar meestal telefonisch, van de batterij uit bediend. Ten slotte wordt nog op het volgende gewezen. Door den bolvorm van de aarde, zou het kunnen voorkomen, dat een laag opgesteld zl. een grootere werkingssfeer heeft dan zijn afstand tot den horizon bedraagt. Daarom moeten zin steeds zoo hoog opgesteld worden, dat hun werkingssfeer onder de meest gunstige omstandigheden den afstand tot den horizon niet overtreft. Die minimumhoogte H kan gevonden worden uit de formule 3,86 H D, waarin H de hoogte in M. en D de afstand in K. M. aangeeft. "Wijze van gebruik. Zooals uit het bovenstaande reeds is gebleken, levert het gebruik van zin bij de kustverdediging, afgezien van het voorkomen van het geven van maskers, geen bijzondere moeilijkheden op. Hierbij zal echter wel het volgende in acht genomen moeten worden. a. Bij het vuren met directe richting moeten niet alleen de wnr(s), maar ook de richters niet door andere bundels gehinderd worden. b. Een zij- en voorwaartsche opstelling van het ad a genoemde personeel is steeds voordeelig en vergroot de werkingssfeer der zin. c. Het is dikwijls mogelijk een deel goed te zien, dat niet direct door den bundel verlicht wordt, doch waar de bundel aan de van den wnr afgekeerde zijde, betrekkelijk dicht achter langs gaat. Deze methode kan vooral met succes toegepast worden bij een ruime zijwaartsche opstelling der zin. d. Verlicht een bundel een doel, dan moet steeds nagegaan worden, of het deel van den bundel, dat na het doel doorloopt, niet een masker voor andere wnrs vormt Is dit het geval, dan kan het noodzakelijk zijn een ander zl. de taak van het eerste te doen overnemen. e. Een kalme, donkere nacht is voor het gebruik van zin gunstig, helder maanlicht en een lichte mist verminderen het nuttig effect sterk, terwijl zwaardere mist en een flink rookgordijn zin waardeloos maken. f. De bundel mag, tenzij een vij. doel verlicht wordt, nooit stil blijven staan, omdat de tegenpartij daar voordeel uit zal kunnen trekken. g. Een schip wordt het best verlicht, wanneer de as van den bundel samenvalt met de waterlijn van het schip. h. Het tweeledig gebruik van dezelfde zin tegen doelen te water of te land eenerzijds en in de lucht anderzijds, moet vermeden worden. Altijd moeten tegen vlgtn afzonderlijke

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 11