aangevende de toename in brandsnelheid van een saskolom bij toename van den luchtdruk met A H m.M. A B v- 0.00077 A C (c) B aangevende de toename in brandsnelheid van een saskolom bij toename van de temperatuur der atmosfeer met a C° Celcius. A B 0.0015 A V1)(d) B aangevende de wijziging in brandsnelheid tengevolge van een wijziging van de snelheid waarmee het projectiel zich voortbe weegt 2). De vorenbedoelde berekeningen eischen uiteraard buitengewoon veel tijd. Daarom zijn in de practijk meestal benaderingsformules gebruikt om uit de bekende schootstafelgegevens de invloed van daginvloeden te berekenen. Deze methode is door mij toegepast voor het verkrijgen van de gegevens voor daginvloed-correctie bij het kanon van 7.5 c.M. L/30, welke gegevens noodig waren om aan te toonen op welke wijze de daginvloeden in de practijk verwerkt kunnen worden. Daarbij is uitgegaan van de veronder stelling, dat de bestaande schootstafel juist is. Bevinden zich hierin fouten dan zullen deze zich in de voor daginvloeden be rekende gegevens voortplanten. Deze blijven echter voldoende met de werkelijkheid overeen stemmen om als voorbeeld te kunnen dienen. Berekend moeten worden de invloeden van afwijkende V0 (ad c) afwijkend projectielgewicht (ad c en d). afwijkende vertragingsfactor van het projectiel (ad d>. afwijkende luchtdruk (ad e). afwijkende luchttemperatuur (ad e). afwijkend luchtgewicht (ad e). wind (ad e). zwenking van de baan (ad f). Maar zelfs deze berekeningen behoeven niet allen uitgevoerd te worden, daar een afwijkend projectielgewicht te beschouwen is als een oorzaak voor afwijkende V„ en afwijkende vertragings factor; terwijl een afwijkend luchtgewicht eveneens teruggebracht kan worden tot een afwijkende vertragingsfactor. Deze formule geldt alleen voor een beperkt gebied. 2). Bovenstaande formules werden mij, zij het ook onder een andere schrijf wijze, door den Voorzitter der Commissie van Proefneming verschaft, die tevens zoo welwillend was mij te wijzen op een manier tot berekening van tempeeringcorrecties, die nauwkeuriger resultaten geeft dan de vroeger door mij gebezigde. 82

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 14