De berekeningen tot 6950 zijn gedaan met behulp van de gegevens van de baan der Q. K. T., die van 7000 tot 9300 met de gegevens van de baan van de G. De banen verschillen heel weinig, de baan van de G. K. T. is te beschouwen als dezelfde baan als die van de G., maar waarop eenige daginvloeden werk zaam zijn. Waar in de schootstafel voor beiden wordt opgegeven gewicht 6.5 K. G., zou men denken dat alleen de vertragingsfactor bij G. K. T. anders is dan bij G. Dit blijkt niet te kloppen met de op diverse afstanden optre dende verschillen. Blijkbaar werkt ook een factor APmee. Nu is A X° veroorzaakt door a P eerst negatief, op de grootere afstan den positief. Op den afstand 6300 M. is het bedrag O. Daar werkt dus alleen de factor a W. Het verschil tusschen G. K. T. en G. A W blijkt op dien afstand overeen te komen met —^7— 5 °/0. Op w 3000 M. zou dit verschil in vertragingsfactor een drachtsverschil veroorzaken kleiner dan het daar werkelijk tusschen G. K. T. en G. bestaande. De rest moet dus worden toegeschreven aan een verschil in A P dat, naar uit berekening bleek, dan 0.3 K. G. zou moeten bedragen. De baan van de G. K. T. is dus dezelfde als van de G. met A W daarop toegepast een 5 °/0 en een a P 0.3 K. G. W (Slot volgt). 3. AANTEEKENINGEN OVER HET VERDEDIGEND GEVECHTi), door L. J. J. M. Tabbers. A. Het schootsveld. Men heeft gebroken met het idee van z. g. „groote" schootsvelden ten behoeve van de verdedigende infanterie. Waar het bundelvuur vrijwel heeft afgedaan en ver vangen is door „juistheidschietendat alleen op de kortere afstanden effect sorteert, evenals het vuur van de geweer-mitrail leurs, moet het z. g. „vuuroverwicht" ook op die kleinere afstanden worden bevochten en is alle gebruik van munitie op de afstanden, waarbij men onvoldoende trefkans heeft, munitieverspilling. Dat men in dit opzicht zeer vèr gaat, blijkt 0. m. uit de Field Service Regulations Vol. II waar als minimu m schootsveld 90 a 135 M. wordt geëischt. Bovendien zou men bij een groot schootsveld te veel bloot staan aan vijandelijk art.-vuur, dat waar de verdediger in den regel over minder art. beschikt dan de aanvaller waarschijnlijk niet geheel Ter publ. ontv. 22—8-'22. Red. SR 90

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 22