frontglas vervallen was, was de bundelsterkte zelfs grooter, omdat het verlies in het frontglas (20 tot 25 °/0 van de totale lichtsterkte) kwam te vervallen. De foto's 1 en 2 ontleend aan de General Electric Review geven een beeld van een dergelijk zl. De noodzakelijkheid van een groote mate van beweegbaarheid voor antivliegtuigzln moge hier nog nader worden toegelicht. Het doel dat een vliegtuig's nachts biedt is klein en snel bewe gelijk, en de tijdsduur, dat het mogelijk is het te beschijnen, is betrekkelijk zóó kort, dat in verband met de noodzakelijke technische handelingen (aanbrengen correcties, enz.), welke aan het schieten voorafgaan, van gericht vuur slechts hoogst zelden sprake zal zijn en men zal moeten volstaan met het afgeven van spervuur. Teneinde te sparen aan kanonnen en zin zal men dus de meest waarschijnlijke wegen, waarlangs de vltn kunnen naderen, eerst verkennen en deze door het afgeven van spervuur over voldoende breedte en diepte trachten af te sluiten. De vltn zijn n. 1. niet geheel vrij in de richting, waarin zij 's nachts wenschen te vliegen, de kompassen zijn nog niet voldoende betrouwbaar, om zich daarop alleen te verlaten, zoodat zij zich op bepaalde punten op aarde moeten blijven oriënteeren. Daartoe volgen zij ter bereiking van een bepaald object in den regel bestaande wegen (die in het kalkrijke Noord Frankrijk waren zeer duidelijk, doch in Indië zullen vele wegen 's nachts uit de lucht niet te zien zijn), spoorwegen, rivieren, e. d. Men tast dus tot heden als verdediger nog niet heelemaal in het duister, wat de richting betreft, waaruit een aanvaller te verwachten is. Mochten de kompassen echter aanzienlijk verbeterd worden, zoodat zij voldoende betrouwbaar worden, dan zullen de tegenwoordige mid delen, om groote objecten tegen vliegeraanvallen te beschermen, n. 1. geschut en zoeklicht, niet meer afdoende blijken. Het bleek echter, dat de vltn andere wegen zochten, als een weg door geschut en zin versperd was. Daarom moesten de beide laatsten herhaaldelijk verplaatst worden en aangezien dit, vooral voor de verplaatsingen van de opstellingsplaatsen der zin naar de wegen en omgekeerd, met groote moeilijkheden gepaard ging, werd voortdurend op gewichtsvermindering aangedrongen. Thans verlangt men, dat goede anti-vliegtuigzin aan de volgende eischen zullen voldoen: a. Een werkingssfeer van minstens 5 a 6 K. M. b. De bundel moet in horizontalen zin 360° en in verticalen zin minstens 180° bewogen kunnen worden. Dit is noodig om een zich in den bundel bevindend vliegtuig, dat over het zl heenvliegt, niet te behoeven los te laten. c. Het zl moet zoo licht zijn, dat het gemakkelijk door het terrein verplaatst kan worden. d. Het blind moet gelegenheid geven tot seinen, dus een klep en geen irisblind. 71

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 3