De uiteenloopende meeningen over de, in den aanvang van dit artikel genoemde, dagelijksche order hebben aanleiding gegeven tot het schrijven in het Bat. Nieuwsblad van een anoniem artikel, dat opviel door uitstekenden vorm, vlotten stijl en verrassende bekendheid met bijzondere omstandigheden bij het betrokken Korps, welke alleen aan offn. bekend konden zijn. Deze wijze van het opperen van bezwaren is door velen gevoeld als „schadelijk" en het is n. m. m. stellig te wenschen, dat het voorbeeld geene navolging zal vinden. Nog daargelaten, dat het m. i. af te keuren is iemand in een dagblad anoniem te bestoken en te trachten diens reputatie in het oog van het groote publiek en van de eigen ondergeschikten naar beneden te halen, is dergelijk geschrijf natuurlijk nadeelig voor eene behoorlijke tuchtMen behoefde waarlijk geen groot psycholoog te zijn om dit, den morgen na het verschijnen van het artikel, in het kampement waar te nemen. Last not least kan bovendien nog de onderlinge omgang lijden onder zulke pogingen om de legerbelangen te dienen, terwijl ten slotte de anonimiteit van een dusdanig stuk het vermoeden kan wekken, dat het geschrijf grootendeels niets is dan eene wraaknemingwelke gedachte toch voor het zelfrespect van den schrijver hinderlijk moet zijn! 9. SCHIETEN BIJ DE ARTILLERIE, door Pro Procura. (Vervolg, zie I. M. T. 1922 No. 9.) 28. Hierin zal behandeld worden het inschieten bij strooivuur met stalen granaten, alsook het uitwerkingsvuur daarmede. 29. In het vorig opstel is reeds gezegd in welke gevallen een strooivuur wordt afgegeven, terwijl wel begrepen zal zijn, dat voor dit vuur wordt vereischt, dat het doel wordt ingesloten tusschen twee grenzen, of liever, dat de strook, waarin het doel is gelegen, wordt vastgesteld. De grootte van die strook zal afhankelijk zijn van den aard van het doel en de wijze waarop dit ten opzichte zijner omgeving is gelegen, verder van den tijd, alsook dikwijls van de middelen, waarover men kan beschikken. Zoo zal die strook bij veel tijd van voorbereiding dikwijls kleiner kunnen zijn in verband met de mogelijkheid van een meer nauwkeurige waarneming van de ligging der schoten (Stellingsoorlog b. v.), bij een bewegend doel echter als regel grooter moeten worden genomen. Wij krijgen normaal: a). het grensschieten, wat ten doel heeft een strook, waarin het doel is gelegen, vast te stellen en b). het uitwerkingsvuur, wat hetzelfde beoogt als bij het juistheidsvuur reeds gezegd. Men heeft bij deze vuurwijze dus geen groep- schieten als bij het juistheidsvuur. 30. Het GRENSSCHIETEN. 115

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 47