a). De groote voordeelen van een herhalen der waarneming, behalve bij de zeer groote sprongen. Bij een herhaalde waarneming is een vernauwen der spron gen veel meer loonend dan bij een enkele waarneming. Ook blijkt een beslissen op een herhaalde waarneming van meer nut dan een h'alveeren der grenzen, verkregen op een enkele waarneming. b). Dat batterijsgewijze inschieten met herhaalde waarneming gelijk is te stellen aan stuksgewijze inschieten met enkele waarneming. Voor de praktijk heeft de eerste methode zeer veel voordeelen, immers men heeft dan slechts de helft der waar nemingen noodig, vergeleken bij het stuksgewijze inschieten. c). Dat stuksgewijze inschieten met herhaalde waarnemingen eerst op de kleine sprongen belangrijke voordeelen oplevert tegenover dezelfde methode batterijsgewijze. d). Dat vernauwen van een sprong van 8 of 6 LS50 dringend geboden is, zoodra de omstandigheden dit toelatendat vernauwen van den normalen sprong nog aanzienlijke voor deelen meebrengt, terwijl een verder vernauwen echter reeds weinig loont, tenzij daarbij wordt overgegaan tot stuksge wijze inschieten met herhaalde waarneming. 33. Wij moeten nu nog het geval beschouwen, dat bij het grensschieten bij een laag zoowel waarnemingen plus als min worden verkregen. Volgens de tabel XI zoude dan bij een enkele waarneming en bij batterijsgewijze inschieten, een strook van rond 4'/3 LS50-enke!e-stuk moeten worden onder vuur genomen. Staat snelheid op den voorgrond (b. v. bewegend doel), zoo kan hiermede genoegen worden genomenanders is het gewenscht de laag te herhalen. Wordt in de eerste laag, of wel samen met de volgende, een herhaalde en gevonden, zoo is de onder vuur te houden strook slechts 3 LS50. Worden in een laag, of samen met de volgende, slechts èèn waarneming in tegengestelde zin met de overige (minstens twee) waarnemingen gevonden, zoo is men uit het verhandelde van het juistheids- vuur bekend vlak bij het doel en kan de sprong kleiner dan de normale worden genomen en zoude daarvoor de kleinste sprong kunnen worden gekozen. Het is nu noodig steeds op herhaalde waarneming te beslissen. Uit den aard der zaak kan nu rekening worden gehouden met de meerdere bekendheid omtrent de ligging van het doel, waarbij eventueel de behandelde stellingen voor het juistheidsvuur van nut kunnen zijn. Een voorbeeld moge dit nader toelichten: Zij gevonden in de eerste laag wat na herhaling wordt vermeerderd met Wij weten dan, dat de treffer- 42 laag is gelegen op een afstand - LS50 1/3 LS50 Korter. 119

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 51