zai hebben bij het treffen van het buitentalud. Door het invoerën van een lading welke een V0 van 325 M. heeft, worden de invalshoeken veel grooter, waardoor een indringen op aanzienlijk korter schootsafstanden, alsook een verticaal dieper indringen verkregen wordt; dus: grootere mijnwerking en meerdere kans op mijnwerking. Het niet aanwezig zijn van een deellading dwingt tot opstelling op zeer groote afstanden met als gevolg meerdere spreiding, en grootere moeilijkheden voor de waarneming. Omtrent de mijnwerking in het algemeen, wordt opgemerkt dat, volgens Girardons „Legons d'Artillerie" blz. 296, bij een spring lading van b. v. 2/3 K. G. een trechter kan worden verwacht van 2 M3, waarbij een normale diepte van ruim 1 M. behoort. Daarin is echter ook vermeld, dat de Fransche veldgranaat, welke als reeds gezegd 830 gram explosiestof bevat, echter voorzien van een buis met weinig vertraging, slechts een weinig den grond indringt en trechters geeft van 2 M. middellijn en 0.50 M. diepte, dus goed '/2 M3 grondverplaatsing. Juiste getallen voor de mogelijke mijnwerking, indien de springlading onzer veldgranaat wordt opgevoerd, zijn niet stellig te geven. In drassige terreinen is door de hydraulische werking zeer veel mijnwerking te verwachten. Waar de Indische terreinen dikwijls zeer drassig zijn, vooral aan de kust, is hiermede wel rekening te houden. 42. Het lijkt gewenscht hier uitdrukkelijk de aandacht te vestigen op het feit, dat de Fransche art., volgens Gascouin's „l'Evolution de l'art. pendant la guerre" eerst tijdens den oorlog heeft geleerd wat het veldkanon vermocht en wat er van geëischt kon worden; zooals: de volstrekte mogelijkheid als contrabatterij op te treden en daarbij door middel van strooivuur met stalen granaten tot op 7000 M de vijandelijke batterij te vernielen (zie punt 25 en punt 37); maar vooral is van belang, wat hij zegt op blz. 106 „On n'a pas démoli la tranchée allemande avec le canon de 75, 1° paree qu'on le CROYAIT i m- puissant a le faire; 2° parceque l'on n'a pas cru intéressant de chercher a l'y adapter avec des charges appropriées. Toen men wel naar de middelen zocht de loopgraaf door den veldvuur- mond te doen opruimen, en deze had gevonden, is gebleken, dat dit met betrekkelijk weinig munitie mogelijk was. wordt vervolgd) 129

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 61