143 men verschillende gassen door elkaar; „es ware dieses eine Kriegslist, die Feststellung des Gases und die prophylaktischen Masznahmen sehr erschwerten". Schr. (een medicus) vermeldt welke groote verliezen door het gas werden veroorzaakt; „aber abgesehen von den Verlusten, hatten die Gasangriffe durch Gaswolken, nach dem übereinstimmenden Urteil der Offiziere und Aerzte, einen starken physischen demoralisierenden Einflusz auf die Truppen," De meeste gassen vertoonen een groote affiniteit met water, waarmede zij zich verbinden, zoodat de uitwerking zeer daardoor wordt verminderd. Onze natte sawahs en de vochtige lucht zijn dus voor ons een voordeel. „Bedeutung und Bekampfung der Spionage im Weltkrieg" geeft aan in welke vormen de spionage zich kan voordoen. Vooral in het bezette vijan delijke gebied is de spionage zeer werkzaam, niet alleen door burgers, maar zelfs door vijandelijke personen uit het leger, die per vliegmachine achter de eigen troepen zijn overgebracht en die door allerlei teekenen en door gebruik van postduiven de berichten overbrengen. Streng optreden, toepassing van de doodstraf is het eenige middel om dit kwaad te beperken. Rev. Mil. Fran?aise Aug. '22. „Les équipages de pont" geeft een histori sche beschrijving van de inrichting van het pontongereedschap en van het overige mat. van den bruggentrein. „L'union sur le champ de bataille" behandelt de verbindingen op het gevechtsveld. Verbindingen zijn in de eerste plaats noodig voor den steun van de art. aan de inf. Men kan deze verbindingen op verschillende wijzen tot stand brengen. In den regel ziet men de beide wapens, elk voor zich, de noodige verbindingen tusschen de onderdeelen aanleggen, terwijl bo vendien een verbinding tusschen de wapens wordt bewerkstelligd. En op deze laatste enkele verbinding wordt dan vertrouwd. „Un semblabie lien est inutile, il est même dangereux: il laisse ceux qui l'utilisent dans une illusion qui peut causer de cruelles déceptions au moment du réel péril". Een ander systeem is het vormen van een „axe de liaison", welke de Divisiestaf verbindt met een punt, zoo ver mogelijk naar voren gekozen, van waaruit verbindingen worden aangelegd evenwijdig aan het front naar de verschillende onderdeelen. Deze methode schijnt eenvoudig, doch vergt zeer veel tijd voor aanleg, eischt ingewikkelde instrumenten, terwijl de berichten over te veel schijven moeten loopen. Schr. wenscht daarom een concentratie van het personeel en mat. van den verbindingsdienst voorde verbindingen, welke de belangrijkste zijn en die zijn de verbindingen van de Batons in eerste linie met de battn, die deze moeten steunen. Men krijgt dus in een Divisie, die 3 Regimenten in voorste lijn heeft ook 3 hoofdverbindingen, van de voorste Batons naar de tot steun aangewezen art. De inf. Regts comdt stelt zich op bij deze art., terwijl z. n. ook dwarsverbindingen kunnen worden aangelegd. Heeft men op deze ver bindingen het grootste deel van pers. en mat. geconcentreerd, dan is de kans op een behoorlijke functioneering veel grooter; dit personeel moet voor een groot deel snel verplaatsbaar zijn „car les postes auront a se déplacer par bonds a la manière des groupes de patrouilleurs d'un escadron de cav. opérant en découvert". Doch ook deze methode van verbinding tusschen inf. en art. zal volgens Schr. geen nut afwerpen, indien men niet reeds in vredestijd zorgt, dat de samenhang tusschen deze beide wapens niets te wenschen overlaat en dit is slechts te bereiken door aan elk der regtn inf. een afd. van 7.5 toe te voegen, waaraan hij toevoegt: „Un groupe d'art. mis a la disposition d'un colonel commandant un régt d'inf. ne verra pas diminuer sa valeur technique". Verder wordt in „Nouvelles mil. de l'étranger" aangetroffen de samen stelling van het Jap. leger. Rev. Mil. Fr. Sept. „Les équipages de pont" geeft thans aan welke er varingen men in den grooten oorlog heeft opgedaan t. a. v. het bruggema- teriëel, terwijl „De la surprise" vermeldt op welke wijzen de verrassing in de verschillende stadiën van den grooten oorlog tot uiting is gekomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 75