ongunstiger! invloed hebben. Want hoewel de uitwerking van art.-vuur op zin ang niet zoo groot is, als verwacht zou mogen worden, zoo valt toch niet te ontkennen, dat bij het gebruik van art.-massa's, zooals dat in den afgeloopen oorlog het geval was, een zl. in korten tijd buiten gevecht gesteld zal worden. Toen ik een Am. officier eens vroeg, waarom op het Westfront zoo zelden gebruik gemaakt was van zin voor vóórterreinverlichting, antwoordde hij me: „Wel, we hadden een week noodig om ze in stelling te brengen (bedoeld werden de zware kustzln, welke de Am. eerst in Fr. gebruikt hebben) en dan waren ze na een halve minuut „schijnen" stuk geschoten". Misschien wel wat overdreven, maar er zal toch ook wel veel waarheid in schuilen. Er zijn echter nog andere redenen, waarom op het W.-front bijna geen zin gebruikt werden. Ten eerste kende men eikaars stellingen precies, ten tweede zouden de meer achterwaarts opgestelde zin altijd de eigen stellingen verlicht hebben, wat een zeer groot nadeel is (meer naar voren zouden ze ontijdig on bruikbaar geschoten zijn) en ten derde werd vee! van lichtkogels gebruik gemaakt. De hoeveelheid art., waarover een ev. aanvaller zal be schikken, moet steeds een belangrijke factor zijn bij de vraag, öf en in welke mate, bij de verdediging van zin gebruik gemaakt zal worden. Nabijverdedigingszln hebben geheel de zelfde taak als in den bewegingsoorlog. Opstellingsplaats. De vaste zin waren vóór 1914 als regel in de versterkingen opgesteld. Hiervan is men echter gedurende den oorlog ook in neutrale landen teruggekomen, want bij een dergelijke opstellingswijze werd gezondigd tegen het beginsel van verspreiding der doelen en ondervond de versterking de nadeelen van het vuur, dat de zin tot zich trokken. Daarom geeft men thans de voorkeur aan een opstelling uitwaarts van de werken, ook al is die niet gepantserd. De afstand kan echter om de volgende reden niet te groot zijn. Het is natuurlijk noodzakelijk, dat bij een bepaald werk, of in een bepaalde groep, ingedeelde zin welke steeds een nauw keurig omschreven taak moeten hebben, precies gebruikt worden naar de inzichten van den Comdt, onder wiens bevelen ze staan. Dit is vooral daarom noodzakelijk, omdat het bij gebruik van meerdere zin kan voorkomen, dat een schijnend zl als masker werkt voor wnrs, ingedeeld bij een ander zl. Centrale leiding bij het gebruik is dus een absoluut vereischte. Doch daartoe is noodig, dat het bedienend personeel ten allen tijde direct te bereiken is. Die zekerheid mist men, als de zin vèr van den co-post staan, ook al worden meerdere telefonische verbindingen aangelegd. Daarom zal men als regel volstaan met de zin bv. 200 tot 5C0 M. uitwaarts te plaatsen. m 76

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 8