gingsoorlogtactiek niet zóó veel verschillen, als men dit kort na den oorlog meende en ten tweede, met een verwijzing naar von Lettow-Vorbeck's strijd, die, althans bij Schrijver, den indruk heeft gevestigd, dat een optreden als boven besproken voor onze compn geenszins is uitgesloten. 3. „DAGINVLOEDEN" VOOR DE ARTILLERIE, door R. N. de Ruyter van Steveninck. (slot). D. Verwerking van daginvloeden in de practijk. Voor de verwerking van daginvloeden moet men een methode kiezen, die den personen, die er mede moeten werken, zoo snel mogelijk en met de minste kans op vergissingen, uit de gegevens omtrent de ligging van het doel en de bekende afwijkende factoren, de voor het vuur benoodigde gegevens doet vinden. Met het oog op hunne verwerking zijn de bekende afwijkingen in 3 groepen te verdeelen: lste: afwijkingen, die bij den batt.-comdt bekend zijn; 2de id. die in de batt. bekend zijn en voor alle vuurmonden gelden; 3deid. id. en die niet dezelfde zijn voor de ver schillende vuurmon den. Het is nu het gemakkelijkst, dat de Batt.-comdt de correcties aanbrengt voorde lste groep, de onder-comdt (oudste sectie-comdt) die voor de 2de groep, de stuks-comdt die voor de 3de. De lste groep omvat: wind, afwijkende luchttemperatuur, id. luchtdruk (afw. lucntgewicht) en niet-horizontale richtlijn. De 2de omvat: afwijkingen van de te gebruiken partij munitie, ev. eene voor alle vuurmonden gelijke afwijking der V0 wegens uitgeschoten zijn der vuurmonden, afwijkende temperatuur der inun. De 3de omvat: individuëele afwijkingen in de richtmiddelen der vuurmonden, ev. indiv afwijking der V0 wegens uitgescho- tenheid, benevens verschillen tusschen de vuurmonden als gevolg van hunne groepeering in de batterij Voor de verwerking van daeinvloeden gebruikt men: lste Correctietoestellen; 2de Correctielinialen; 3de Grafieken; 4de Tabellen. ad lste: Correctietoestellen, zooals zij in den oorlog toegepast zijn, zijn zeer ingewikkelde instrumenten, geconstruëerd in den geest van rekenmachines. Zij reduceeren het werk tot een minimum echter zijn zij zeer duur, zwaar en vatbaar voor ontre- 177

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 31