leest hij onmiddellijk de voor den betrokken schootsafstand geldende waarde van de windsnelheid af. Een gelijksoortige grafiek wordt gebezigd voor de windrichting. Zoowel het invullen dezer grafieken als het hierboven ver melde corrigeeren voor verschil in hoogte tusschen batt. en weerstation geschiedt onmiddellijk bij 't bekend worden van 't weerbericht. Het vergroot dus in geen enkel opzicht den tijd, die de By. C. besteedt aan het berekenen van zijn gegevens na 't verschijnen van het doel. De O. C. maakt voor de door hem aan te brengen correcties eveneens het gemakkelijkst van een correctieliniaal gebruik. Hij moet aanbrengen: correcties in afstand en tempeering noodig voor afwijkende V0 en afwijkende vertragingsfactor der partij projec tielen. Het verschil in V0 ontstaat door afwijkende buskruitlading, afwijkend proj. gewicht en een afwijkende mun. temperatuur. De gegevens vindt hij, voor wat de eerste 2 betreft, uit de merken van lading of verpakking en wat de laatste aangaat door een thermometermeting, die hij door zijn personeel doet verrichten. Het verschil in vertragingsfactor ontstaat door afwijking in den vorm etc. der projectielen en door afwijkend proj. gewicht. Beide gegevens zijn te vinden op de merken van lading of verpakking. Wat de verwerking van den invloed van verschillen in V0 en W0 betreft, is het niet mogelijk dit gezamenlijk te doen geschie den. In tegenstelling met de correcties voor wind, zijn de correcties voor verschillen in V0 op de verschillende schootsaf standen niet nagenoeg evenredig met die voor verschillen in W0. Men moet den O.C. daarom voorzien van een liniaal van welke b. v. de voorkant dient voor afstandscorrecties (boven wegens A V0, onder wegens A W0) en de achterzijde voor tempeerings- correcties (boven weer wegens A V0, onder wegens A Wn). Boven- en onderzijde van den voorkant komen dus overeen met de bovenzijde van den voorkant van de liniaal van den batt. comdt, terwijl de boven- en onderzijde van den achterkant overeenkomen met de onderzijde van den voorkant van de liniaal van den batt.-comdt. Alleen moet voor tempeeringscorrecties de schuif niet voorzien worden van een afstandverdeeling, maar van een temp. verdeeling, geheel identiek met de verdeeling van het aangren zende deel van het liniaallichaam. Immers moet de O.C. een correctie aanbrengen op de tempeering, die door den batt.-comdt aan hem is opgegeven. Wat betreft de afstandcorrectie wegens verschil in V0>' wordt voor het construëeren van de afstandsverdeeling gebruik gemaakt van de resultaten van de berekening ad la. Met het hulpschuifje worden b.v. afwijkende buskruitlading en afwijkend proj. gewicht verwerkt; aan de bovenzijde van de groote schuif komen rechts de verdeelingen voor temperatuursverschil. De afmetingen dezer verdeelingen houden er rekening mede, dat voor AP 0. I K.G., de wijziging in V0 4.18 M. bedraagt 186

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 40