(volgt onmiddellijk uit formule e) en dat voor A c 10° Celcius, de wijziging in V„ 2.72 M. is (volgt onmiddellijk uit formule a). Voor de afstandcorrecties wegens A W0 maakt men gebruik van de resultaten der berekening ad 1b. Het hulpschuifje verwerkt afwijkend proj. gewicht en afwijkende proj. vorm. De groote schuif draagt aan de onderzijde rechts alleen een merkpijl, die tegenover het merkpunt van het hulp schuifje wordt geplaatst. Bij het aanbrengen van de verdeelingen voor het hulpschuifje houde men er rekening mede, dat voor A P O. I K.Q. de waarde van -A1-54 °/0 be- draagt (volgt onmiddellijk uit formule f). De door den batt.-comdt gecommandeerde afstand wordt eerst voor A V0 gecorrigeerd aan de bovenzijde der liniaal; het resultaat hiervan met de onderzijde van de liniaal voor A W0. Met den bovenachterkant wordt de tempeeringcorrectie voor A V0 aangebrachtvoor het construëeren der tempeerings- schaal wordt gebruik gemaakt van de resultaten der berekening ad 11c. Wat betreft de verdeelingen voor afwijkende buskruitlading, afw. proj. gewicht en afw. mun. temperatuur, geldt hetzelfde als hiervoor bij de afstandcorrectie voor A V„. De onderkant der achterzijde dient voor tempeeringcorrectie wegens A W0. Voor het construëeren der tempeeringschaal die nen de resultaten der berekening ad lid. De verdeelingen op het hulpschuifje en de merkpijl op de groote schuif worden aange bracht als hierboven aangegeven bij de afstandcorrectie voor A W0. De door den B. C. gecommandeerde tempeering wordt eerst voor A V0 gecorrigeerd, daarna het resultaat voor A W„. Ook de door den O. C. aan te brengen correcties hoeven geen noemenswaard tijdverlies te veroorzaken, vooral niet wanneer de B. C. gelijktijdig met het opgeven van den hoekmeterstand (zie blz. 185) en dus voordat hij zelf zijn correctie gaat aanbrengen, aangeeft welk projectiel zal worden gebruikt. De O. C. kan dan alvast de hulpschuifjes stellen. De werkzaamheden van den O. C. worden veel eenvoudiger, als men aan mag nemen, dat men steeds dus ook in langduri- gen oorlogstijd munitie zal gebruiken van denzelfden vorm, afwerking en gewicht (en dus ook dezelfde buis als van die waarvan de schootstafel is berekend. Dan hoeft door hem alleen gecorrigeerd te worden voor afwijkende buskruitlading en temperatuur. Met het eventuëele, dan vaste, verschil tusschen G. en G. K.T. kan rekening gehouden worden door 't gebruik van twee ver schillende afstandverdeelingen op den opzet. Een afwijkende buskruitlading is niet gemakkelijk te vermijden, daar de mogelijkheid bestaat, dat de lading in den loop der jaren 187 O W

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 41