in qualiteit achteruitgaat. Van tijd tot tijd kan van enkele ladingen eener partij de V0 gecontroleerd worden en op alle ladingen der partij het merk voor de gewijzigde V0 worden aangebracht. Ten slotte blijft nog over de verwerking van de onderlinge verschillen tusschen de vuurmonden. Zij ot tstaan door: 1ste afwijkingen in de richtmiddelen, 2de afwijkingen in de schietbuis, 3de onderlinge groepeering der vuurmonden. Zooals reeds gezegd werd, moeten de fouten ad 1ste zooveel mogelijk worden weggenomen, terwijl de moeilijkheden ad 2de grootendeels worden opgeheven door vuurmonden met eenzelfde afwijking in één batterij samen te voegen. In dat geval blijft voor allen één verschil in V0, dat door den O. C. verwerkt kan worden te zamen met de afwijking der buskruitlading. Overigens zijn de afwijkingen ad 1 en 2 voor geruimen tijd constant. Zij kunnen dus voor de verschillende afstanden in een staatje vastgelegd worden. Afstandcorrecties worden hier het best middels de terreinhoek aangebracht. Deze staatjes kunnen door een der officieren vervaardigd worden; de samenstelling zal geen moeilijkheden geven. Berekening la geeft de afstandcorrecties voor een verschil in V0, terwijl de schootstafel de gegevens verstrekt om de afstandcorrectie om te zetten in een terreinhoek- correctie. Berekening 11c geeft de tempeeringcorrectie wegens verschil in V0 Geeft ook de onderlinge groepeering der vuur monden aanleiding voor 't aanbrengen van correcties, dan wordt b. v. voor 2 of 3 richtingen berekend, hoeveel de 2de, 3de of 4de vuurmond achter (vóór) de 1ste staan en hieruit met behulp van de schootstafel C/200 wijzigt dracht met M.10 T. wijzigt springafstand metM.) afgeleid, welke terreinhoek en tempeeringcorrecties op de verschillende schootsafstanden noodig zijn. Deze correcties worden samengevat met die vermeld in boven genoemd staatje en het resultaat b. v. op een stevig kaartje aan den stuks-commandant gegeven. Deze gebruikt de kolom, die hij in verband met de zijdelingsche richting noodig heeft en vindt in die kolom de voor den gecommandeerden afstand geldende correcties. De aan den St. C. verstrekte kaart behoeft eerst ver vangen te worden als de batterij van stelling verandert. 188

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 42