7. EENIGE AANTEEKENINGEN OVER HET GEBRUIK VAN ARTILLERIE VOLGENS DE G. H. door D. B. 58). De taak van de art. bij den aanvaller is aan de inf. den weg te banen tot in de vijandelijke stelling, bij den verdediger is de taak der art. mede te werken om het naderen van de vijandelijke inf. te beletten. Behalve voor de art. welke uitsluitend voor bijzondere doel einden is bestemd (antiluchtvaartgeschut enz.), bestaat in beginsel geen verschil tusschen het tactisch gebruik van verschillend geschut. Heeft men de beschikking over verschillende geschutsoor- ten, dan wordt voor elke opdracht de soort aangewezen, welke zich het best voor het volvoeren van die opdracht leent. Hierop zijn zoowel de ballistische eigenschappen (kaliber, maximum schoots- verheid, gestrektheid van baan, vuursnelheid), als de mate van bewegelijkheid (gewicht, tractie c. q. vaste opstelling) van invloed. Bij het doordringen tot in de stelling die veelal een zekere diepte zal hebben, een zóne zal vormen en daarna het dóórdringen van de stelling, kan onderscheid gemaakt worden tusschen de nadering en den eigenlijken aanval. Bij den eigenlijken aanval zal de inf. de meeste moeilijkheden ondervinden en dus den meesten steun van art. behoeven. Dien eigenlijken aanval splitsende in: a. het doorschrijden al vechtende van het voorterrein der stelling, en b. het gevecht i n de stelling (ook bij een aanval op een vleugel v. d. oorspronkelijke stelling zal - tenzij de verdediger totaal verrast wordt de eigenlijke aanval een frontale zijn, m. a. w. op de korte afstanden is er geen andere aanval dan de frontale, n'en déplaise de bewegingsoorlog met zijn omvattende aanvallen), kan worden gezegd, dat noemenswaardige art. steun bij ad b alleen mogelijk is door inf.geschut, terwijl steun bij ad a het beste wordt verleend door art.vuur met gekromde banen, omdat ditvuur langer kan worden volgehouden en overigens als regel vooral in Indische terreinen -door art., die tot op betrekkelijk korten afstand achter de voorste inf. lijn is opgerukt. Ergo door inf.-geschut en gedragen art. Ter publ. ontvangen Sept. 23. Red. I.M. T. 194

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 48