In de meeste Indische terreinen eigenen noch motor-, noch veldart. zich voor inf. batterijen tijdens bedoeld stadium van den aanval, omdat zij te veraf moeten blijven, dus afhankelijk zijn van lange telefoonlijnen en gelijk bekend vermindert de betrouw baarheid van de telef. verbinding in hooge mate met het langer worden van den draad. Sterk zal zich bij een aanval op de korte afstanden in Indisch terrein doen gevoelen de behoefte aan inf.-geschut en Begleit- batterijen. Gelijk gezegd, is gedragen art. voor laatstgenoemde functie h e t aangewezen middel. In verband met ons terrein is bewegelijkheid dan No. 1 en komt de uitwerking van het enkele schot hoewel van belang pas in de 2de plaats. De vervulling van de taak der art. v. d. aanvaller eischt van haar: beschieting v. d. beletselen, welke de inf. ondervindt, dus in het algemeen: schieten èn op inf. èn op art. De taak van de art. v. d. verdediger is zeer onvolledig om schreven. Voorzeker is bij het passieve deel van de verdediging het beletten van bedoeld „naderen" (liever: het „vooruitgaan", zulks om verwarring met het begrip „nadering" te voorkomen) als regel de hoofdtaak voor den verdediger, tenzij men het zwaarte punt van de worsteling wil leggen i n de verdedigde zone. Bij dit beletten speelt natuurlijk de verd. art. een groote rol (de art. die deze taak vervult op de korte afstanden, kan men o. i. zonder bezwaar inf. battn noemen), doch evenzoo de verdedigende inf., vooral met hare autom. wapens. Wil de verdediger die inf. deelen niet ongestoord door de aanv. art. laten beschieten, dan zal de verdedigende art. die aanvalsart. moeten vernietigen, of althans moeten neutraliseeren. Zij heeft daarmede uit den aard der zaak betere kansen om met succes als contra-art. op te treden (die verdedigende art. kan men o. i. contra-art. noemen) dan de als zoodanig aangewezen art. v. d. aanvaller. Men zou kunnen zeggen, dat zij door het beschieten der aanv. art. INDIRECT medewerkt om het naderen der aanv. inf. te belet ten (welwillende lezing van de redactie van het artikel), doch meer aanbeveling verdient het om dit deel van de taak in het art. te noemen. Verder zal de verdedigende art. nog en bij eene actieve ver dediging is (of wordt althans) zulks de HOOFDtaak den tegen aanval moeten steunen. De taak der bedoelde art. is dus niet slechts mede te werken om het naderen van de aanv. inf. te beletten, doch bovendien het beschieten van de aanv. art. en het steunen van den tegenaanval. De 2de alinea van punt 58 kan zonder bezwaar vervallen. 195

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 49