101. Ter bescherming van de eigen inf. en de haar onder steunende inf. battn tegen art.-vuur zal een ander deel der art. moeten worden bestemd om de verdedigende art., zoomede hare commando- en waarnemingsorganen onder vuur te nemen; de hier toe aangewezen art. eenheden worden aangeduid met den naam van contra-batterijen. 60. Het bepalen van de plaats der vijandelijke mitrs en art. is meermalen zeer moeilijk; de door art. verkenners en de cav. terzake verkregen gege vens zullen meermalen onvoldoende zijn en aanvulling behoeven, waartoe niet altijd luchtvaartmateriëel beschikbaar zal zijndaarom is het de plicht van een ieder, die omtrent de opstelling der vijandelijke mitrs of art. eenige waarneming doet, hiervan aan den naasthoogeren meerdere en zoo mogelijk ook rechtstreeks aan den commandant van de in de nabij heid staande art. kennis te geven. 45. Artillerie-verkenningsvliegtuigen zullen voornamelijk worden gebruikt voor het opsporen van de vijandelijke art. en overigens voor de waarne ming en de regeling van het vuur der eigen batterijen. Draadlooze ver binding met den A.-C. is hiervoor eene vereischte. Ook photografische opnamen kunnen hierbij toepassing vinden. 191. Steeds dient te worden overwogen, of, en zoo ja welk deel der artillerie voorloopig in reserve zal worden gehouden; de art., waaraan nog geen vaste bestemming kan worden gegeven, wordt in den regel in afwachtingsstelling geplaatst. 186. Bij het aanwijzen van de stellingen voor de contra-batterijen moet zooveel doenlijk er mede rekening worden gehouden, dat deze zonder veel tijdverlies als inf. batterijen moeten kunnen optreden. 45. G. V. B. A. Een deel der batterijen zal tot taak hebben de inf. te steunen door beschieting van de inf. des vijands en zijn dekkings- of naderings- werken. Deze batterijen worden inf. batterijen genoemd Een ander deel der batterijen zal worden bestemd om de vijandelijke art. onder vuur te nemen. Deze batterijen noemt men contra-batterijen. Ad 101. A priori moet dus art. voor contra-batterijwerk worden bestemd (moet worden aangewezen). Zulks in de hoop, dat zij als zoodanig zal kunnen dienst doen. Het is echter de vraag, of het in den Bewegingsoorlog zal lukken voldoende gegevens omtrent de verdedigende art. te verkrijgen. Vermoedelijk zal hoogstens ongeveer de plaats zijn vast te stellen, wellicht ook dat niet! (punt 60). Het eenige middel zal als regel luchtwaar- neming zijn (zie 45). De nieuwe methoden van plaatsbepaling (Schall enz.) zullen in den Bew.-oorlog vermoedelijk weinig dienst kunnen doen. Lukt het niet de benoodigde gegevens te verkrijgen, dan blijft de art., reeds van te voren als contra-art. aangewezen, als zoodanig onbenut. De vraag rijst dan ook, of er, in verband met de geringe kans, dat de aanvaller contra-art. zal kunnen benutten, niet wat voor te zeggen is, met die aanwijzing te wachten, totdat men wat zekerder van zijn zaak is en dus voorshands voor het even- t u e 1 e doel: contra-batterijwerk de noodige art. als het terrein er zich toe leent in bewakingsstelling, anders in afwachtingsstel lingbeschikbaar te houden (zie 191 slot) en daarvan dus de bestemming nog niet vast te stellen en bekend te maken. 198

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 52