ad. 105. In den regel beschikt de aanvaller over overmachtige art. Zonder dat is een aanval veelal uitgesloten. Het beschikken over overmachtige art. is dan ook nog niet voldoende om daarvan een gedeelte af te kunnen zonderen en gereed te houden om een ev. tegenaanval te bestrijden. Veelal zal deze bestreden moeten worden met art., die aanvankelijk een andere opdracht vervulde (de contra-battn). De volgende redactie werd ons aan de hand gedaan „Een tegenaanval moet onmiddellijk krachtig door art.-vuur worden bestreden. Heeft men nog battn beschik baar, dan worden deze daarvoor bestemdoverigens worden maatregelen genomen, dat het vuur op die tegenaanvallen on middellijk kan worden geopend door een deel der art. die reeds eene andere bestemming heeft, met tijdelijk loslaten van de doelen, die zij onder vuur heeft." Ad. 106. Over het algemeen is het terwiile v. d. samen werking en de waarneming noodig, dat n. nr. de inf. terrein wint, de inf.-battn volgen en zulks niet eerst bij het begin v. d. storm aanval. Uit een ball, oogpunt kan echter stellingverandering onge- wenscht zijn, terwijl tenslotte stellingverw. bij dag tot zware verliezen aanleiding kan geven, waardoor men zich echter niet mag laten weerhouden te doen hetgeen de tactische toestand eischt. Ook de contra-battn zullen veelal van de gelegenheid gebruik moeten maken om den afstand tot hunne doelen te verkorten. Overigens doet de uitdrukking „zoodra de stormaanval is begon nen" een beetje „vieux jeu" aan, terwijl bij het gelukken van den storm nog niets anders is bereikt, dan 's vijands voorste lijn, de voorkant van de zone, waarom gevochten zal moeten worden. En eerst, als men de zone genomen heeft, is er sprake van de vervolging, dus ook dan pas van het steunen daarvan. Aangetee- kend zij, dat we het bij het neerschrijven van het vorenstaande allerminst over den stellingoorlog hebben. Het laatste ged. v. het punt zou kunnen luiden: „Teneinde bij „het verder doordringen in de stelling en bij de vervolging enz.", terwijl als punt 102« ware toe te voegen: „Wegens de bezwaren „verbonden a. e. stellingverw., ZAL de 1ste opstelling zoo ver „mog. naar voren worden gekozen, teneinde daardoor stellingverw. „zooveel mog. overbodig te maken. Wordt de goede vervulling „der taak in gevaar gebracht, of is een beduidend betere ver hulling daarvan te verwachten, dan zullen de battn v. stelling „MOETEN veranderen. Daartoe zal dikwijls de duisternis moeten „worden afgewacht. De betr. A. C. doet voor de stellingverw. „het voorstel aan den D. A. C, v. z. v. de inf. battn betreft, na „overleg met, of op aanwijzing v. d. betrokken Groeps-comdt 203

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 57