Ad 180 2de lid. De bedoelde inf.-battn staan dus niet onder den Gr.-comdt, wat vooropstellende, dat deze voor zijn taak berekend is en dus op de hoogte is van het tactisch gebruik van art. in strijd is met de onontbeerlijke samenwerking, al behoeft deze natuurlijk bij de gekozen methode niet te ontbreken. In verband hiermede had het aanbeveling verdiend te doen uit komen, waarom deze schijnbare tegenstrijdigheid geschiedde. Men zie overigens t. z. het gestelde bij punt 185. Te betreuren achten we het te veel naar voren brengen van den A. C. der Divisie, alsof deze een autonome autoriteit zou zijn en had hier gesproken moeten worden van „onder de bevelen blijven van den Div.-Comdt." Door de 3de alinea wordt het verband tusschen Groeps-comdt en Comdt-inf.-battn gelegd. Laatstgenoemde zal nl. precies hebben op te volgen, wat de Groeps-comdt ordonneert. De daartoe gewenschte, zoo niet onmisbare „ondergeschiktheid" ontbreekt echter. Aannemende, dat de bedoelde A. C. het hem in dat lid gegeven imperatieve voorschrift (in een handleiding!) strikt zal opvolgen, komen we dus practisch tot het feit, dat de Gr.-comdt de Inf.-battn wèl (tijdelijk) onder zijne bevelen heeft, behoudens: a. bevelen v. d. Div.-comdt omtrent de bestemming (hiermede wordt bedoeld: het toewijzen aan een bepaalde Groep een duidelijker redactie is echter gewenscht, men had kunnen volstaan met te zeggen: „deze wijst bedoelde battn aan"); b. stellingverwisselingen en ten slotte c. in bijzondere gevallen (volgens Majoor Lagerwerff regel, zie I. M. T. 1922 No. 3)de eerste vuuropening. Van belang is nog de laatste alinea. In den regel zwijgen dus de Inf.-battn, totdat inf. (mitr.) vuur van beteekenis is te verwachten. Vermoedelijk zal de verdediger het inf. (mitr.) vuur eerst openen als de aanvaller op betrekkelijk korten afstand is gekomen, eerst dan is het dus te verwachten. Meer preventief optreden, b. v. beschieting van plaatsen, van waar t. g. t. dat vuur te verwachten is, of van verdachte plaatsen is uitgesloten. Wellicht geschiedde dit om reden van beperkten munitie-voorraad. In elk geval: anders de Franschen, die alles wat maar suspect is a priori beschieten. Men zie intusschen ook de punten 100 en 102 (voorlaatste lid en slot). 207

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 61