213 Voorts treft ons, dat wederom proeven worden genomen met „Melde- luinde", aangezien „tijdens den strijd de telefonische verbindingen steeds faalden". Ook .De berichthond in het Ned. leger" wijst op deze les welke de oorlog heeft gegeven en geeft eenige wenken t. a. v. de opleiding van deze dieren, „in berg-, bosch- en heuvelachtig terrein is een volledig afgerichte patr. hond bij de tegenwoordige wijze van oorlogvoeren bijna onmisbaar te noemen" zegt Schr. Hadden we maar niet zoo gauw onzen hondenkennel opgeheven. Verder wordt gewezen op het slot van „Techn. en tact. beschouwingen over het voorschrift opt. seinen enz." Allen Weerbaar Nov. Bevat een art. „Over defensie van Insulïnde welk art. oorspronkelijk in de Maasbode werd gepubliceerd en door de Redactie van Allen Weerbaar in bespreking wordt genomen. Schr. wenscht voor Indië als strijdwijze tegen een B. V., „de guerilla", op welke wijze van oorlogsvoeren dan ook de geheele organisatie van het leger moet zijn gericht. Gelukkig geeft de Redactie duidelijk te kennen, dat een guerilla alleen mogelijk is in een land, waar het volk vaderlandslievend is en de nationale gedachte in het volk leeft en dit is in Indië niet het geval. Hiermede stemmen we geheel in en voegen er aan toe, dat een vergelijking met den s'rijd der Duitschers in O. Afrika absoluut niet opgaat, tengevolge van de groote verschillen in land en volk. 10. OVERZICHT BUITENLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN, door H. Art. Monatshefte Aug. Bevat „Einiges iiber Flugabwehr" en de ballis tische art. „Ueber die Splitterwirkung der Granate" en „Zur Sprengpunkt- streuung", terwijl in „Verschiedenes" voorkomen eenige gegevens omtrent een „Brandbombe" en een „Gasbombe'', in D. vervaardigd, welke door vliegtuigen kunnen worden geworpen. Deze gegevens zijn overgenomen uit de „Daily Mail"; het wekt wel bevreemding dat geen tegenspraak volgde. Allgem. Schw. Mil. Zcitung 30 Sept. „Soldatenerzieher und Soldaten- erziehung" geeft de eigenschappen aan welke aan aanvoerders moeten worden gesteld; behandelt de karaktervorming van de soldaten. „Das Vorbild ist die unbewuszte Einwirkung der Persönlichkeit. Das verhilft uns auch, die Ausdauer, die Starke des Willens, die Gewissenhaftigkeit, die Geistesgegenwart, das Selbstvertrauen, die Punktlichkeit, die Beson- nenheit, die Sicherheit, diese formalen Willenseigenschaften zu fördern. Gewohnheitsmasziges Einleben in Ordnung und Sitte arbeiten dieser Charakterbildung vor. Am meisten aber beeinllüssen wir seinen Willen, wenn wir ihm zeigen was er kann." Dit ter overdenking van hen die geen heil zien in de groote regelmaat en orde op de K. M. A. „Langweilig sein ist die gröszte Sünde des Unterrichts, langweilig sein ist die gröszte Sunde des Soldatenerziehers. Viele Führer haben schon versucht die Begeisterung des Soldaten durch ungenügende Tatigkeit, durch viele Pausen etc. zu wecken, haben aber nach kurzer Zeit einsel en müssen, dasz gerade die ungenügende Tatigkeit es ist, was beim Soldaten die Llnllist am meisten entfacht". Ueber militarisches Telefonieren" geeft eenige wenken t. a.v. telefoon gesprekken in oorlogstijd; kortheid en een spaarzaam gebruik van de telefoon worden aanbevolen; gewaarschuwd wordt tegen het afluisteren van de gesprekken door den vijand. „Diese Abhorchgefahr besteht heute nicht mehr blosz im schweren Stellungskrieg". Schw. Viertelj. schrift Heft 3 „Starke und Zusammensetzung der Heereseinheiten auf Grund der Erfahrungen des Weltkrieges." geeft aan, dat gedurende den oorlog de meeste oorlogvoerenden de sterkte der Divisiën

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 67