216 le plus faible qui nous permettra de réaliser les conditions exigées pour le tir du fusil". Besproken worden het autom. pistool en de revolver, terwijl t. a. v. de handgranaat wordt gezegd, dat men verkeerd doet zooveel' soorten daarvan in de bewapening op te nemen. „II faut quele grenadier puisse suiyre au plus pres et sans le moindre danger, l'éclatement des engins qu'il lance; la grenade offensive ne doit done avoir qu'un rayon d'action trés faible, ses effets doivent être trés localises." De defensieve handgranaat moet van veel grootere uitwerking zijn; beide granaten moeten ook middels een geweer kunnen worden verschoten. Hiermede moet dus bij de constructie van een autom. geweer worden rekening gehouden. Verder worden aangetroffen „La vie militaire au Levant" en „La con duite des opérations mil. au Maroc". Rev. Mil. Generale Sept. „Un combat de rencontre" behandelt het gevecht van de Brigade Goullet tegen troepen van het XVlIIe Korps nabij Neufchateau op 22 Aug. '14. Uit dit art. blijkt, dat men het verband met een nevencolonne dacht te kunnen tot stand brengen door het uitzenden van eenige cav. patrs en nog wel bestaande uit slecht bereden ruiters. Het geheel maakt den indruk, dat men vrij nonchalant marcheerde; hoe wel het een oorlogsmarsch betrof werden de kwartiermakers, tegen het tijdstip dat men het bivak begon te naderen, vooruit gezonden. Verder treffen we een voorbeeld aan van het loslaten van zijn taak door een off., die door den comdt. was uitgezonden om den toestand op te nemen, zich latende meesleepen door een gevecht, dat in zijn nabijheid werd geleverd. Uit „Le róle du haut commandement au point économique enz." ver melden we dat men aan D. zijde „avait compris la nécessité de protéger par 1 offensive les regions industrielles rheno-westphaliennes et lorraine" terwijl ook in het Oosten rekenschap werd gegeven van de belangrijke rol, welke de mijnen en hoogovens van Silezie speelden. T. a. v. de houtvoorziening waren de D. zoo gelukkig de hand te kunnen leggen opeen houtvester „qui sut utiliser de main de maïtre les abondantes ressources en bois de la forêt, sans lui causer le moindre dommage". Beide staats- mobiiisatie-aangelegenheden, welke wellicht ook bij ons onder de oogen moeten worden gezien. Verder wordt gewezen op „Pouvions-nous continuer a combattre a l'au- tomne de '18" (vervolg) en op „Stratégie et opérations alliées dans le Nord". Allegem. Schw. Mil. Zeitung 14 Oct. „Soldatenerzieher und Soldatener- ziehung" behandelt thans de wijze waarop men tegen zijn minderen moet spreken en het geven van bevelen. Steeds moet men „durchgreifend, kurz und bestimmt, anstandig" sprekenrust en ernst zijn van het aller hoogste belang. „Sei pünktlich und verlange von der Mannschaft gröszte Piinklichkeitführe einen standigen Kampf gegen die Vergeszlichkeit, denn einen vergeslichen Menschen kann man nicht vertrauen, er ist unzuver- lassig". Takt mag nooit afdalen tot zwakte. Opmerkingen t. a. v. beloo ningen en loftuitingen worden gegeven, welke vooal voor de jongeren van belang zijn. Allgem. Schw. Mil. Zeitung 28 Oct. In „Landesverteidigung" trekt Schr. ten strijde tegen hen die een ontwapening van Zw. wenschen. Na er op gewezen te hebben, dat het zelfs voor een klein land niet onmoge lijk moet worden geacht zich te verdedigen tegen een sterkeren staat, wanneer het in bondgenootschap treedt met anderen, geeft Schr. te kennen, dat zulks ook t. a. v. Zwitserland het geval zal zijn. „Denn fast in jedem Ernstfalle werden wir in einem Koalitionskrieg mitfechten, das heiszt, unser Krieg wird notgedrungen zu einem Koalitionskrieg auswachsen" „Erbarmlich ist der Staat, dem dieses Opfer (Ueberwindung der eigener Souveranitat) nicht mehr gebracht werden kann. Erbarmlich und schlecht ist der Biirger, der dieses Opfer nicht mehr bringen will. Der Wehr- dienst, die Pflicht, für den Staat und für die Volksgenossen zu kampfen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 70