Aangenomen, dat er voorstanders zijn voor die aanname, dan wordt gewezen op hetgeen tabel VI ons reeds heeft geleerd. De lagen bestaan als gewoonlijk uit een voldoende groot aantal schoten, 6 a 8, zoodat een uitbreiden der laag geen nut heeft. Daarbij b). zij vertrouwen hun parallelle correcties niet. Immers zij deelen nu niet door het juiste nummer der laag (bv. 4 of 5, in verband met de reeds afgegeven lagen), doch deelen door 2. Daar in grootte juist bekend is, is dit geheel in strijd met hetgeen in punt 46 is bewezen omtrent de wijze waarop gecor rigeerd moet worden. c). zij nemen voor de eerste groep schoten een gemiddelde trefpunt aan, dat niet parallel behoeft te zijn met dat van de tweede groep. Dit volgt uit het opgemerkte onder a en b. Waarom de Franschen zoo handelen is niet aan te geven. Men kan zeggen, dat de practijk dat geleerd heeft, maar het strijdt dan toch leelijk tegen hun juiste beginsel van corrigeeren. Overname is daarom niet aan te bevelen, doch liever zal &zijn te handelen als hier is aangegeven. Wil men een middenweg, dande op deze grens gevonden afwijkingen deelen door het juiste nummer der laagde lagen der vorige grens (grenzen) medegerekend. Wordt een waarneming in tegengestelden zin verkregen dan is het grensschieten afgeloopen. 51. Afhankelijk van de vuursoort strooivuur of juistheidsvuur— wordt nu begonnen aan het uitwerkingsvuur of wel het groep- schieten. Wij zullen eerst het groepschieten aangeven bij juistheidsvuur. Op de gehalveerde parallelle sprong wordt nu een groep schoten afgegeven, waarbij de afwijkingen, als ook, z. m., het of worden opgegeven door den waarnemer. Wordt een waarneming of gevonden, zoo wordt wederom gehalveerd, zoo lang tot zijdelings een vork van 1 °/00 is verkregen, m. a. w. tot de zijd. richting zoo goed mogelijk verzekerd is. Deze groep (groepen) wordt (worden) afgebroken na 6 a 8 schoten en uit de gevonden afwijkingen het gemiddeld trefpunt nader in de waarnemingslijn gebracht. Voorbeeld 1. moge dit nader toelichten. Met een elevatie van 16° 47 en een correctie 8 zijn twee waarnemingen gekregen 2 L en 5 L. Deze schoten, parallel overgebracht op de groep van 6 schoten met elevatie 16° 41' en een correctie 4, houden in die groep dezelfde grootte van afwijkingen, en ook in denzelfden zin. in die groep van 8 schoten is het gemiddelde der afwijkingen 20 L 10 R gedeeld door 8 gemiddeld l'/2L Het gemiddelde trefpunt ligt dus l'/2 X Ca l'/2X 1.6' 2.4' te veel plus, ten opzichte van het snijpunt der waarnemingslijn en der schootsrichting (wat dus nog lang niet het doel behoeft te zijn). Echter hebben we reeds bij het grensschieten het gemid- 153

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 7