202. In elk bijzonder geval zal moeten worden overwogen o f een gedeelte der artillerie, c. q. ten behoeve van den tegenaanval, aanvankelijk in reserve moet worden gehouden. Deze artillerie wordt dan als regel in afwachtingstelling geplaatst. 203. Het gebruik van de artillerie bij den tegenaanval geschiedt volgens de beginselen als voor den aanval omschreven. 204. De bevelen van den Divisie-commandant aan den A. C. moeten bevatten: le. het algemeen plan voor het gevecht, c. q. waar 's vijands hoofdaanval het meest waarschijnlijk wordt geacht; indien een tegenaanval wordt beoogd, op welke wijze en waar deze vermoe delijk zal plaats hebben; 2e. indeeling van de artillerie voor de nabijverdediging bij de vakken; 3e. binnen zoo ruim mogelijk grenzen de opstelling van de artil lerie voor middelbare en groote afstanden; 4e. c. q. of artillerie in reserve moet worden gehouden en waar deze moet worden opgesteld; c. q. in afwachtingsstelling geplaatst; 5e. op welke punten of strooken op groote afstanden vuur moet kunnen worden gebracht; 6e. welke strooken op middelbare afstanden moeten worden bewaakt; 7e. op welke wijze de artillerie voor groote en middelbare afstan den zal moeten kunnen deelnemen aan de nabijverdediging of c. q. den tegenaanval zal moeten steunen. 8e. wanneer c. q. op wiens last het eerste vuur moet worden geopend. 234 201. De art. voor middelbare en groote afstanden zal—desnoods na wij zigen van opstelling—aan de nabijverdediging moeten kunnen deelnemen, in het bijzonder op het stellinggedeelte, waartegen de vijand zijn hoofd aanval verricht, dan wel den tegenaanval moeten kunnen steunen. Teneinde onder de steeds wisselende gevechtsomstandigheden een eco nomisch gebruik van de niet uitsluitend voor de nabijverdediging bestemde art. te waarborgen, moet deze onder eenhoofdige leiding blijven van den A. C. der Divisie. Vuur op groote afstanden vereischt gewoonlijk bijzondere voorbe reidingen welke tijd vorderen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 16