184. Voor vuuropdrachten niet vallende binnen de eigenl. taak der inf.- of contra-battn, wijst de A. C. D. eenheden aan; in de 1ste plaats komt hiervoor in aanm. art. welke nog niet is ingezet; bij voorkeur worden geen inf.-battn daartoe aangew. 185. Hoewel wijziging i. e. eenmaal vastgestelde indeeling van inf.-battn en van de contra-battn, ged. het gevecht in beginsel ongewenscht is, zal zulks niet altijd kunnen worden verm. Met het oog op ev. later blijkende noodzakelijkheid tot vuur- concentratie v. meerdere battn t. b. v. e. bepaalde aanvalsgroep, worden de stellingen en waarn. posten der inf.-battn zoodanig gekozen, dat ook zonder tijdroovende voorbereiding vuur t. b. van de nevengroep (en) mogelijk is. Alleen wanneer voor een of meer inf.-battn de vervulling v. d. eigen taak daardoor bepaaldelijk wordt bemoeilijkt, wordt voor die batt(n) daarvan afgezien. 186. Bij het aanwijzen van de stellingen voor de contra-batterijen moet zooveel doenlijk er mede rekening worden gehouden, dat deze batterijen zonder veel tijdverlies als infanterie-batterijen moeten kunnen optreden. 105. Beschikt de aanvaller over overmachtige art., dan kan het aanbe veling verdienen een gedeelte daarvan gereed te houden om een mogelijken tegenaanval van den verdediger onmiddellijk met vuur te kunnen bestrijden. ad 184. Hieruit valt te concludeeren, dat de taak van de inf.-battn het gewichtigst wordt geacht, hetgeen ook voor de hand ligt. („Zoo eenigszins mog. geen wijziging in de hun opgedragen taak", men zie overigens bij punt 185). ad 18 5. Wijziging in de eenmaal vastgestelde indeeling over (of toebedeeling aan) de aanvalsgroepen is ongewenscht, moet dus zooveel mogelijk worden vermeden, moet uitzonde ring blijven. Indien nu als regel zou kunnen gelden, dat de bestemming (steunen van een bepaalde groep) niet wordt gewij zigd, dan zou er ook weinig bezwaar tegen kunnen bestaan om die inf.-battn onder de bevelen van den Qr.-comdt te stellen, vooral als men dezen de opdracht, bedoeld in het 2de lid, verstrekt (zone normal en zone éventuel). Aannemende, dat het centralisatie-beginsel ook voor de inf.-battn moet worden doorgevoerd, gelijk de Q.H. (doet ook de Majoor Langerwerff en het Holl. voorschrift), dan had de reden „waarom" in dit punt, of elders, duidelijk behooren uit te komen, b. v. door te zeggen: Hoewel wijziging in een eenmaal vastgestelde indeeling van inf.-battn in beg. ongewenscht is, zal zulks vooral als men niet in ruime mate overart. beschikt—herhaaldelijk moeten gebeuren. Vooral zal dit moeten plaats hebben tot het verkrijgen van vuurcon- centratie, waarbij b. v. inf.-battn van Groep A tijdelijk steun moeten verleenen aan Groep B. Dit dwingt er toe het overigens logische beginsel: om de inf.- battn onder de bevelen van den Groeps-comdt te stellen, niet te aanvaarden en bedoelde battn onder de centrale leiding van den 220

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 2