door de terreingesteldheid en in geringere mate ook door den atm. toestand. Vandaar de noodzakelijkheid, om naast de aardwaarne- ming, ook de luchtwaarneming te organiseeren; zij vullen elkaar aan en controleeren elkaar. Geen èèn waarnemingsmiddel is onder alle denkbare omstandigheden en gevallen te gebruiken, ze moeten naast elkaar gebruikt worden ter onderlinge aanvulling en controleering. De aardwaarneming geschiedt door: le. observatie-posten, aangewend door de art. peiltroepen; 2e. t. b. v. de vuurleiding en contröleering van het vuur 3e. t. b. v. de Art. Co-voering; deze zijn ev. ook te gebruiken voor de vuurregeling (b. v. die van den Afd. Comdt). ad 1ste. Art. peiltroepen. Hieronder verstaat men troepen, welke waarnemingen doen, door middel van geluids- en lichtgolven. Zij worden gebruikt voor: le. Het opsporen en vastleggen van vijandelijke battn (en dus ook het bepalen van den afstand tot die batt.)2e. Het inschieten en de verdere waarneming van het vuur. Deze peiltroepen zijn op de volgende wijze ontstaan: Toen in Oct. 1914 het „Ringen urn die Flanke" bijna ten einde was en het front nagenoeg verstijfde door den overgang van den bewegings in den stellingoorlog, was reeds ieder overtuigd, dat zichtbare art. gelijk was aan verloren art. Daardoor werden in beginsel uitsluitend slechts gedekte stellingen ingenomen. De art. scheen als het ware van den aardbodem verdwenen te zijn, van geen waarnemingspost was ze meer te zien. Slechts nu en dan konden door een waarne mingspost 's nachts, vuurverschijnselen worden waargenomen, doch waar precies de battn stonden, kon niet worden bepaald. Tegen deze doelen riep men de hulp in der lichtpeiltroepen, welke uit de richting van een vuurverschijnsel met mindere of meerdere nauwkeurigheid de juiste plaats der vurende battn bepaalden. Maar veelal kon men slechts door waarneming uit de lucht, c. q. met behulp der luchtphotometrie, nog battn ontdekken, die vaak echter al dagenlang gevuurd hadden. Hiertegen kwamen de gezichts dekkingen tegen waarneming van boven meer en meer in toepas sing. Langzamerhand nu, werd die kunst van zich te camoufleeren zoo vo'komen, dat zelfs het scherpst gewapende oog, of de beste camera, niets kon ontdekken. De vijandelijke batt. zweeg dan bovendien wijselijk, zoodra zij een vijandelijken vlieger boven zich zag cirkelen. Hierbij kwam nog de incontinuïteit der luchtwaar neming. Men zocht dus nu naar andere middelen, om deze Hieronder vallen dus: de art. patr., verbindings-offn enz., tot taak heb bende de waarneming van het vuur op het doel, alsmede standplaats van den B. C.-vuurleider. 249

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 31