microphoon. Persoonlijke fouten worden hiermee dus absoluut uitgeschakeld; weldra was de techniek in staat de toestellen zoo te construeeren, dat een duidelijk onderscheid kon worden gemaakt in proj. knal en mondingsknal (het verschil is zeer duidelijk op een filmband aangegeven). Men is in staat geweest de toestellen zoodanig te construeeren, dat geluidsgolven, welke het oor niet meer waarneemt, toch nog door het toestel konden worden op gevangen niet alleen, doch ook dat verschillende soorten knallen op verschillende wijzen worden geregistreerd. Een groot voordeel was ook nog, dat daardoor de waarn. posten meer achterwaarts konden worden geplaatst, waardoor ook de verbindingen onder ling en met den centralen post veel minder kans liepen verbroken te worden en de bedrijfszekerheid dus grooter werd. Het schema van de objectieve geluidspeilmethode is in het kort als volgt: Iedere post bezit een microphoon, die dooreen electrische leiding verbonden is met een centralen post, welke de registreerende toestellen bezit. De geluidstrillingen worden nu overgebracht op een solenoïde met schrijfstift, welke de golf beweging opteekent op een regelmatig voortbewogen strook papier (filmband). De schrijfstiften, behoorende bij de verschillende meetposten, werken op denzelfden filmband (gewoonlijk 6 a 7 cM. breed). Uit de opgemeten tijdsverschillen kan men weer de hyperbolen construeeren en uit de grafieken kan men nog bepalen: a. de vluchttijden en dus ook de snelheden der pro jectielen. Deze snelheid is een aanwijzing voor het kaliber der vijan delijke vuurmonden, indien men de verschillende proj.-snelheden kent. b. de schoten van eenzelfden vuurmond, daar deze door denzelfden geluidvanger op gelijk en gelijkvormige wijze worden ge registreerd. Hiermee is men in staat, de schoten van een bepaalden vuurmond terug te vinden te midden van een groot aantal schoten, afgegeven door andere vuurmonden. c. of een proj. al dan niet gesprongen is, enz. De correcties betreffende windrichting, windsnelheid, tempe ratuur, enz., werden door de Fr. bepaald door middel van tabellen. Volgens een Am. opgave'), werd in 5 minuten tijds door de Fr. de plaats van een vijandelijke batterij geheel bepaald. In Fr. werd door de S. R. A. (Service de renseignement de l'Art.) van het Legerkorps dagelijks een rapport uitgegeven. Deze rapporten gaven een zeer duidelijk en overzichtelijk beeld van de art. werk zaamheid in de afgeloopen 24 uur. In den afgeloopen oorlog werd aan weerszijden een zeer groot gebruik van deze peilmethode gemaakt. Het grootste succes aan Journal of the U. S. Art., Jan. 192C. 258

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 40