Fr. kant was wel het vinden der opstellingsplaatsen van het ver dragende geschut, dat Parijs beschoot. Hoewel uiterst zorgvuldig gecamoufleerd, werden deze opstellingsplaatsen door de S. R. A. met groote juistheid bepaald Het D. storingsvuur heeft de S. R. A. hier absoluut niet gehinderd. Van weerszijden heeft men n. 1. getracht, de plaatsbepaling door middel van het geluid te bemoeilijken, indien mogelijk geheel onmogelijk te maken. Men heeft getracht, dit te bereiken door miadel van geluidstorende battn, welke vuurden om het vuur van andere battn onherkenbaar te maken 2). Behalve de geluidspeilmethode, gebruikte men in het D. leger ook nog de seisinografische methode van plaatsbepaling (systeem Belar). Hoewel hierbij een uiterst gevoelig toestel werd gebruikt, reageerende op alle trillingen, kwam deze methode toch pas in de tweede plaats in aanmerking; hoofdzaak bleef de geluidspeil- metnode. Ook bij deze geluidspeilmethode kan men het eigen inschieten regelen geheel op analoge wijze, als bij het bepalen der stand plaatsen der vijandelijke battn. De plaats der eigen battn moet dan natuurlijk precies op de kaart zijn aangegeven. Deze wijze van inschieten was geheel onafhankelijk van atm. invloeden (duisternis, regen, nevel, enz.) en van de terreingesteldheid bij het doel. Worden de eigen S. Pn bepaald, op het moment, dat de vijandelijke batt. doel) vuurt, dan worden alle onnauwkeurig heden, ontstaan door wind, temperatuur enz. vanzelf geëlimineerd. Het oogenblik, dat de vijandelijke batt. vuurt, is dus het meest gunstige oogenblik voor de eigen batt. om ook te vuren. De toesteilen 3), welke gebruikt zijn in het Fr. en Eng. leger, bestaan alle uit: a. de geluidvangers en b. het registreerapparaat en zijn van drie verschillende systemen: le. T. M. '16 (Télégraphe Militaire); 2e. Dufour; 3e. Buil (gebruikt in het Eng. leger). In 1918 kwam het materieel systeem Cotton-Weiss, hetwelk geheel verschilt van de eerste drie genoemde toestellen en buiten gewoon ingenieus bedacht is. In het D- leger werden toestellen gebruikt, welke in principe overeen kwamen met die der Fr. en Eng. In het Am. leger aan het Westfront was eveneens een dergelijk toestel in gebruik, een z. g. „phonotelemeter"; (Voor de beschrij- Zeitschrift für des ges. Schiesz- und Sprengstoffwesen, Sept.'19. 2). Art. Monatshefte Sept. Oct. 1920. 3). Voor een beschrijving dezer toestellen wordt verwezen naar La Nature, 2 Aug. 1919 en de Mil. Speet, juni 1921. In beide tijdschriften, als mede in Journal of the U.S. Art. jan. 1920 vindt men een aDeheele uitwerking der filmgrafieken. 259

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 41