Daar zijn in de eerste plaats schriftelijk uit te werken tactische opdrachten, vooral niet a la Gripenkerl, Balck of von Litzmann, maar voor luitenants bij voorkeur van het rijke gebied van /jen 1. V. b. v. de approviandeering van een bivak van gegeven sterkte (uit te rekenen hoeveel gelden en vivres benoodigd, het gewicht daarvan, het aantal koelies voor den opvoer noodig, de dekking; aan te geven: weg voor heen- en terugmarsch, waar en hoe te bivakkeeren, veiligheidsmaatregelen, enz.)de pacificatie van een onrustig landschap door eene colonne van eene gegeven sterkte (welke gegevens voor den comdt noodzakelijk zijn, WV(>;en hoe die te verkrijgen, keuze van het bivak, regeling patr. garig^ wacht dienst, administratie, inlichtingendienst e. d.); het maken van een schets naar mondelinge gegevens; het voorbereiden van een kleine exploratie-tocht; e. d. m. Ze zijn bij tientallen uit onze krijgsge schiedenis op te diepen. Een ander middel is het doen houden van voordrachten over een op te geven onderwerp uit de krijgsgeschiedenis, zoowel van voor, als na, 1898, waarbij steeds geëischt worde, dat de voor dracht aan de vigeerende voorschriften getoetst wordt; verder vooral niet te vergeten voordrachten over ballistiek en techniek. Bij een Korps wordt aldus gewerkt en de jongeren loochenstraffen absoluut, dat zij geen studielust zouden bezitten. Bovendien kan die Korpscomdt veel beter dan elders het geval is, zijne luitenants beoordeelen. Een oude, maar nog van kracht zijnde circulaire van het Fr. koloniale leger, gedateerd van 21 Nov. 1905, geeft nog andere middelen aan: Parmi les travaux d'hiver qui sont présentés chaque année aux chefs de corps de toutes armes, quelques-uns sont transmis au Ministre, soit en vue d'une recompense a faire obtenir a leurs auteurs, soit sur la demande des auteurs eux-mêmes, désireux de les faire publier; tous les autres sont retournés aux officiers qui les ont établis, après avoir été vus par le général commandant le corps d'armée ou le commandant supérieur des troupes, et restent, par conséquent inconnus du plus grand nombre des officiers, bien que certains d'entre eux présentent un réel intéret par leur originalité ou par leur documentation. Or, la Revue des troupes coloniales offre un moyen de faire connaitre ces travaux intéressants et de les faire contribuer a l'instruction générale des officiers des troupes coloniales. II y aura done lieu, a l'avenir, d'adresser au general président du comité technique des troupes coloniales, qui décidera s'il y a lieu de les faire insérer dans Ia Revue des troupes coloniales les travaux d'hiver qui paraitront les meilleurs- parmi ceux qui seront transmis par les différents chefs de corps. 274

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 56