vliegtuig de bommen wierp, varieerde van 1500 tot 3000 voet. Deze hoogte en het aantal treffers zijn afhankelijk van de geoefendheid van het personeel en de juistheid der richtmiddelen en doen dus hier niet ter zake. De uitwerking der treffers echter was énorm: de torpedojager werd door drie bommen van 300 lb. tot zinken gebracht; de pantserkruiser door 5 bommen van 600 lb.de Alabama door 5 bommen van 1000 en 2 van 2000 lb. de Ostfriesland door 2 bommen van 2000 lb.. Uitvoerige rapporten omtrent de gehouden proeven zijn ver schenen in het Am. weekblad: „Aviation and Aircraft Journal", waaruit men tevens kan zien, dat bij deze proeven landvlieg- tuigen gebruikt werden om bommen te werpen op de doelen, die 100 mijl 180 K. M.) buiten de kust lagen. Eveneens vindt men in dat tijdschrift de beschrijving van een gecombineerde manoeuvre van de Am. Marine en eenige eskaders torpedo-vlieg tuigen, welke een verrassend resultaat in het voordeel van de vliegtuigen opleverde. De Eng. vlootmanoeuvres in 1921 nabij Weymouth gaven ook een groot succes voor de torpedotoestellen te zien. Zonder eenig verlies voor de vliegtuigen werden 5 slagschepen als getorpeteerd buiten gevecht gesteld. Zonder verder de vele andere op dit gebied gehouden proef nemingen te volgen of ook maar eenigszins in te gaan op de uitgebreide litteratuur en discussies, die naar aanleiding daarvan zijn ontstaan, vermeen ik, dat de enkele bovengenoemde gege vens voldoende zijn om een idee te geven van hetgeen in den strijd ter zee van het vliegtuig reeds nu verwacht mag worden. Het spreekt van zelf, dat om gunstige resultaten van het werpen van bommen of lanceeren van torpedo's van vliegtuigen te ver krijgen, ook gunstige omstandigheden moeten worden geschapen door deze soort toestellen in eene juiste organisatie onder te brengen en dat geheel in een goed gekozen defensieplan. Het bekende artikel van Brigade Generaal Wm. Mitchell in „Aviation" 8 Aug. 1921 „Bombing Raid on Eastern Cities", illustreert ten duidelijkste wat te verwachten is van een Land en Zee-macht zonder behoorlijke luchtdiensten. In het kort komt de inhoud op het volgende neer. De S. veronderstelt een oorlog van N.-Am. tegen een modern uitgeruste Eur. Staat, die een transportvloot zendt voorafgegaan door een vloot en een lucht macht. Am. heeft een zeer goed uitgeruste oorlogsmarine, kust verdediging en landmacht, doch aan vliegtuigen slechts enkele escadrilles verouderde verkenningstoestellen, welke spoedig door 's vijands vliegtuigen worden neergeschoten. Vóór de Am. marine 's vijands vloot voldoende kan naderen om uitwerking van scheepsgeschut, torpedo's of wat ook te verkrijgen, wor den de schepen door de zware bombardementsvliegtuigen tot zinken gebracht. Van vliegtuigschepen en later van een der eilanden tegenover de Oostkust van N.-Am. als basis, worden daarna raids ondernomen door zware bombardements- 277

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 59