Amerika: The Army Air Service telde in Dec. 1922: 4680 vliegtuigen. Waar het niet wel denkbaar is, dat wij geheel alleen in een oorlog met een dezer g-ootmachten zullen komen, doch eerder zich het geval zal voordoen, dat wij betrokken worden in een oorlo°r tusschen twee of meer belanghebbenden rondom den Pacific, krijgen wij bij gevolg ook niet de geheele luchtvloot van een der bovengenoemde rijken tegenover ons. Daar komt bovendien bij, dat die luchtvloot met behulp van vliegtuigschepen moet worden overgebracht. Op de Washington-Conferentie werd overeengekomen, dat Am. en Eng. elk 5 vliegtuigschepen mochten hebben met een totaalinhoud van 135.000 ton en Japan 3 schepen met totaal 81.000 ton. De maximum tonnenmaat per schip mag 27.000 ton bedragen. Een vliegtuigschip van die tonnenmaat kan ongeveer 30 vliegtuigen geheel gemonteerd dus vliegklaar vervoeren. Verder voeren tegenwoordig alle oorlogs schepen 2 tot 4 vliegtuigen. Een luchtstrijdmacht daartegenover van 180 jagers, 180 bom- bardements- en torpedotoestellen en 180 verkenningstoestellen, in totaal 540, geeft redelijkerwijs gesproken de gewenschte zekerheid een transportvloot den doortocht naar Java onmogelijk te maken en hoogstwaarschijnlijk ook alle neutraliteitsschennis. Welke preventieve werking van dit geheel uit zou gaan, laat ik buiten beschouwing. Bij vredesoefeningen wordt in Am. met landtoestellen gevlogen tot 100 mijl (180 K.M.) buiten de kust, 360 K. M. heen en weer. Indien men zulks in het land, waar vooral op luchtvaartgebied het Safery first" streng in acht wordt genomen, voor vredesoete- nin*en doet, dan kunnen de prestaties in oorlogstijd heel wat o-rooter zijn. Ruim voldoende moet dan ook geacht worden langs de kusten van de Javazee en langs de meest vermoedelijke doorvaart- straten voor een transportvloot een net van landingsterreinen gereed te maken op een afstand van 200 K. M. van elkaar gelegen. De totale lengte der kusten Oostkust v. Sum., West-, Zuid- en Oostkust van Borneo, West- en Noordkust van Celebes en een route in het Oost. deel v. d. Archipel genomen b. v Menado - Ceram Timor - Soerabaja bedraagt ongeveer 10.000 K M. Globaal gerekend zijn dan een 50-tal landingsterreinen noodig om aan de luchtvloot vrijheid van handelen over den geheelen Archipel te verzekeren. Observation Squadrons 118 Pursuit 56 Attack 28 Bombardment 4 Headquarters 7 Service 47^ 260 a 18 vliegtuigen. 279

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 61