Slechts enkele daarvan behoeven een meer permanent karakter om er eenige escadrilles te legeren, zooals hieronder nader wordt aangegeven. Alle andere terreinen zijn alleen bedoeld als landingsterrein zonder meer, zoodat geen verdere inrichting noodig is. Bovendien hebben de terreinen in tijd van oorlog geen waarde meer voor onze actie zoo spoedig de vijand tot zoo n terrein is doorgedrongen en behoeven dus ook geen mi litaire bewaking. Een mandoer voor het onderhoud zal voldoende zijn. Vindt men in de nabijheid een gelegenheid om een benzine-depot en een voorraad onderdeelen op te slaan, zoo moet daarvan gebruik worden gemaakt. Ligt een terrein in de onmiddellijke nabijheid van plaatsen waar een garnizoen ligt, zoodat bewaking tegen sabotage gemak kelijk is, dan kunnen er enkele eenvoudige hangars en repara- tiewerkplaatsen worden gezet. In grove lijnen kan men zich het optreden van de luchtmacht als volgt denken. Aan de grens van ons gebied bevinden zich vanaf de mogelijkheid op vijandelijkheden escadrilles verkenningsvliegtuigen a 12 toestellen (b.v. Natoena 2, Tarakan 2, Menado, Ceram en Timor 1 totaal 7 escadrilles of 84 vliegtuigen). Deze verkenningsvliegtuigen moeten zijn snelle, maniable, zeer gevechtswaardige toestellen voor 2 personen, voor zien van radio, enz., de z. g. z w a r e verkenners met grooten radius. De standplaatsen moeten vliegkampen van een pernament ka rakter zijn, teneinde er in tijd van vrede escadrilles voor oefening te kunnen legeren. Bij oordeelkundige indeeling van den dienst zijn deze esca drilles verkenners in staat elk binnendringen van schepen in onze yyateren tijdig te melden. Zij bezitten zooveel gevechtskracht, dat zij in staat zijn zich z. n. ter plaatse te handhaven tegen kleine ondernemingen, met kracht de verkenning van een groote macht van den vijand te verrichten en den vijand schade toe te brengen in afwachting van de komst van de hoofdmacht onzer luchtvloot. Deze blijft geheel gereed op Java tot dat de meldingen der verkenningsescadrilles aangeven, waar haar optreden zal plaats vinden. Het wordt dan een rekensommetje om met de gegeven snelheid van s vijands vloot en de bekende snelheid der vliegtuigen uit te rekenen, waar het voor ons meest gewenschte punt is om een samentreffen te doen plaats hebben. Bij dat treffen maken de gevechtsvliegtuigen eerst de lucht schoon door het vernietigen van 's vijand luchtstrijdkrachten. Met lichte bommen worden aan boord der schepen alle werkzaamheden aan dek dus ook aan boord der vliegtuigschepen onmogelijk gemaakt en met tor pedo's en zware bommen oorlogs- en transportschepen bestookt. Deze aanvallen kunnen z. n. eenige malen worden herhaald na een nieuwen voorraad bommen te hebben opgehaald. De totale sterkte van de hoofdmacht der luchtstrijdkrachten 280

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 62