290 Het feit, dat de aanval te paard van een esk. zich nog wel zal kunnen voordoen verandert hieraan niets; bovendien wijst Schr. op de omstan digheid, dat het bij ontmoetingen van ruiterafdn veel meer aankomt op besluitvaardigheid en snelheid van handelen, dan op het gesloten zijn. Marineblad Dec. bevat een verkort verslag van een lezing in de Mari- ne-vereeniging over „Landingsgelegenheden op Java en Zuid-Sumatra''. Het wordt hoogst onwaarschijnlijk geacht, dat wij zonder steun staan en blijven staan tegenover een poging, om ons gebied in bezit te nemen; een meening waarmede wij geheel accoord gaan, doch welke n. o. m. veel te veel uit het oog wordt verloren in de verschillende geschriften t. a. v. de verdediging van Indië. Dit beginsel moet ook in de wijze van oorlog voeren tot uiting komen. Veel waarschijnlijker is een aanranding van onze neutraliteit, waarbij uit den aard der zaak belangrijke punten in de Buitengewesten het meeste gevaar loopen. Daarna wordt nagegaan welke punten zich het meest voor een landing eigenen, zoowel op Java als op Sumatra; n. h. v. kunnen de laatste voorloopig wel buiten beschouwing worden gelaten. Allen Weerbaar 15 Dec. heeft het o. a. „Over de defensie van Insulinde", waarin wordt besproken het artikel, dat in de Maasbode van 26 en 27 Oct. '22 is verschenen en reeds in 1. M. T. Mrt aflevering in het kort is besproken. Schr. becritiseert het artikel zeer scherp en geeft te kennen dat een vergelijking van Indië met Duitsch Oost-Afrika absoluut niet opgaat. 12. OVERZICHT BUITENL. TIJDSCHRIFTEN door H. Technik und Wehrmacht 11 en 12e Heft. „Meszbildaufnahmen in der Ballistik und Schiesztechnik" geeft voordeelen van het gebruik van photo- opnamen bij het schieten van de art., o. a. ten behoeve van het inschieten en het meten van windrichting en sterkte boven punten waar men geen proefballons kan oplaten, b. v. boven de vijandelijke linie of daarachter. Uit de bespreking van het boekwerk „Die Kriegstechnik" blijkt, dat het zw. geschut niet altijd in staat was de dekkingen in de forten te vernie len. Omtrent de 42 cm. Mr. wordt gezegd: „Die Aufbauten auf den Vertei- digungswerken hat das Geschütz zwar restlos beseitigt, die inneren stark betonierten Verteidigungseinrichtungen der Forts hat es dagegen im allgemeinen nicht durchschlagen vermocht". Dat de producten van de particuliere industrie niet altijd even goed waren blijkt uit de volgende zinsnede: „Der Zünder warunempfindlich, die Sprengladung ausschlieszlich im vorderen Geschoszteil gelagert, dessen Sprengstücke im Geschoszloch vom Erdreich aufgefangen wurden, und die auszerordentlich dünne Wand liesz eine befriedigende Zersplitterung und eine hinreichende Wirkung durchschlagsfahiger Sprengstücke gar nicht zu". Schr. veroordeelt daarom het eenheidsproj., maar vooral in verband met „die ungeheure Gefahr der Rohrdetonierer". Rev. d'art. Nov. „Le tir a la bombe par avion" geeft eenige bereke ningen omtrent de „ballistique d'aviation"; „La protection indiv. contre les gaz de combat" vermeldt de verschillende gassoorten en de maskers, welke in D. en Fr. werden gebezigd. „Utilisation dans l'armée des progrès de l'industrie automobile" behandelt den vooruitgang in de auto-industrie en geeft aan welke motorvoertuigen in aanmerking komen voor de verschillende oorlogsdoeleinden. De „cyclecar" wordt aangemerkt als het beste voertuig voor de verbinding, in verband met het geringe gewicht, de groote beweegbaarheid, kleine afmetingen en geringe spoorbreedte. In „Renseignements divers" wordt melding gemaakt van een Am. vlieg tuigbom van 4000 pond, terwijl verder wordt besproken een motorvoertuig t. b. v. de verkenning.

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 72