rable types of ground, such as flat, open ground, or muddy ground, impeding movement". (Men denke aan onze natte sawah's). De lichte mitrs (gew. mitrs) daarentegen zijn bij den aanval van groot nut, want: „Inside of about 500 y. unless the guns (zw. mitr.) are extremely concealed isolated machine guns do not hold their own against good, dispersed riflemen or Lewisguns". Verder wordt gewezen op„The battle of Sokol-Dobropolgie", The, geographical importance of Iraq." en op „The campaign in the Cameroons". Rev. Mil. Générale Oct. en Nov. Het vervolg van „Un combat de rencontre" geeft de nadeelen, welke men ondervindt als de hoogere comdtn teveel naar voren hun standplaats innemenzij kunnen dan niet meer in het gevecht ingrijpen, zoodat de leiding geheel verloren gaat. De D. schijnen zelfs bij een ontmoetingsgevecht gebruik te maken van ijzer draadversperringen „évidemment préparés a l'avance" Een zeer interessant artikel „La tactique de la guerre coloniale" geeft een duidelijk overzicht omtrent de beginselen, welke in een kolonialen oorlog op den voorgrond treden. „Uit „La refonte des règlements" citeeren we „Les travaux de campagne trop négligés avant la guerre, ont rendu de tels services que toute troupe momentanément arrêtée au combat a le devoir strict de s'abriter, de se retrancher". Voorts zal men bij den aanval dank zij de kracht van het hedendaagsche vuur meer voorbereidingen moeten treffen en methodischer te werk moeten gaan, waardoor de snelheid van handelen wel een beetje in het gedrang zal komen. Dit zal ook de verbinding tusschen de verschil lende wapens en vooral tusschen inf. en art. ten goede komen. „Jusqu'ici on a tourné la difficulté en renforgant les moyens d'action de l'inf. et en lui adjoignant au besoin des unités d'art- placées sous ses ordres directs, mais ce n'est la qu'une solution détournée de ce problême (de liaison") fort important qui reste l'ordre du jour". N. o m vergist Schr. zich hier, een werkelijk goede verbinding zal zelfs bij gebruik van draadlooze telegr. of telefonie alleen kunnen worden verkregen, wanneer beide wapens in eikaars onmiddellijke nabijheid staan en waar de art. als zoodanig niet vlak achter de inf. kan staan, zal de inf. steeds speciale wapens moeten bezitten, zij het ook in den vorm van kleine tanks. In den bew.-oorlog zal veel aan het inititief van onderbevelhebbers moeten worden overgelatenmen zal dus goed doen dit initiatief te ont wikkelen. „C'est pour eux (de onderbevelhebbers) un véritable droit, qui doit être respecté par le commandement a tous les échelons de la hiërar chie". Schr. geeft als zijn meening te kennen, dat het ontmoetingsgevecht niet heeft opgehouden te bestaan. T. a. v. het gevecht van de voorhoede zegt hij „En effct, il n'est plus permis aujour d'hui au chef d'une unité de faire courir a son avant-garde le risque d'etre détruite en totalité ou en partie pour obtenir un renseignement positif sur l'ennemice serait débuter par un échec et se priver peut-être d'une partie importante de ses forces (entre 1/5 et 1/3) pour mener ensuite le combat". Om dit te ver mijden wijst men een deel van zijn macht aan om de verkenning te verrich ten, steunt dit door een groot deel van zijn art., terwijl de rest geheel gereed staat om z. n. te kunnen bijspringen. Deze aanval wordt b. v. door enkele compien verricht tegen bepaalde door den A.B. aangegeven punten. „Si ces coups de main réussissent et que l'ennemi ne réagit pas, il sera bientót obligé d'évacuer une ligne, dont il ne tient plus les points importants; ce sera la preuve qu'il n'avait la qu'une avant-ligne sans consistance. Si au contraire l'ennemi répond a ces tentatives par de vigoureuses ré- actions (feux d'art., actions d'inf.) qui les repoussent hors de la position c'est qu'il tient solidement le terrain et est désidé a le défendre". Gaat de vijand werkelijk terug, dan volgt de voorhoede tot zij een be paalde lijn heeft ingenomen. N. o. m. doet men dan beter maar met zijn geheele macht aan te vallen; is de vijand zwak dan wordt hij spoedig genoodzaakt terug te gaan, is hij sterker dan wordt de aanval tenminste met de noodige kracht ingezet en heeft geen versnipperingvan troepen plaats 292

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 74