vèr achter de vijandelijke linies worden uitgeoefend. Ze geschiedt vrijwel onafhankelijk van de terreinsgesteldheid en heeft het voor deel, het waar te nemen doel tot vlak bij te kunnen naderen. Met behulp der fotografie is men in staat, zeer zuivere indrukken van 's vijands opstellingen te verkrijgen en de daarin plaats hebbende veranderingen dagelijks te volgen (dit laatste natuurlijk uit den aard der zaak alleen in den stellingoorlog). Deze vliegerfoto's zijn dés te zuiverder, daar zij loodrecht en vlak boven het te foto grafeeren punt kunnen genomen worden. Naast deze groote voordeelen staan echter nadeelen: a. de waarn. kan slechts zoolang duren, als de vlieger zich in de lucht bevindt (4 6 uur); b. de waarn. wordt bemoeilijkt, doordat het vliegtuig niet stil kan liggen en steeds in beweging moet zijn; de waarn. wordt ook bemoeilijkt door de vijandelijke jachtvliegtuigen; c. de niet-doorloopende verbinding: waarnemer vuurleider en de vlugge bewegingen van het vliegtuig bemoeilijken eenigszins de berichtenwisseling, tenzij deze geschiedt met draadlooze telegrafie. Naact deze doelwaarneming is de tweede misschien wel de voornaamste taak van den art. vlieger: de waarne ming voor de ar t.-v u u r 1 e i d i n g (dus het inschieten en daarna de contröleering van de uitwerking op het doel). Deze vliegtuigen zijn gewoonlijk 2-zits vliegtuigen, voor den bestuurder en een goed tactisch onderlegden art. waarnemer; kunnen 4 6 uur in de lucht blijven, afhangende natuurlijk van het vliegtuigtype, atm. gesteldheid en de werkzaamheid van den vijand. Bij vrijwel alle verkenningsvliegtuigen is de plaats van den waarnemer achter. De bestuurder van het waarn. vliegtuig moet volkomen meester over zijn toestel zijn, moet door zeer snel te kunnen stijgen of c. q. vallen den waarnemer vele opdrachten mogelijk maken. Hij moet echter niet enkel chauffeur zijn, maar den waarnemer ook in het eigenlijke waarn. behulpzaam zijn; hij moet daarom liefst officier zijn. Dat de waarnemer zelf tactisch goed onderlegd moet zijn, is noodzakelijk, daar hij dan pas alleen in de gelegenheid is, zijn taak naar behooren te vervullen; immers, dan kan hij pas de gevechtstoestanden juist beoordeelen en mogelijke, waardevolle inlichtingen geven. Gedurende de laatste jaren is het streven merkbaar, om alle waarnemers te oefenen voor alle voorkomende opdrachten (z. g. eenheidswaarnemers). Het komt mij echter voor, dat dit een on- gunstigen invloed zal hebben op de prestaties van waarnemers speciaal t. b. v. de Art. Deze toch moeten ook groote technische kennis bezitten; bovendien zelf goede vuurleiders zijn en kennis bezitten, niet van één vuurmondsoort, doch van de meest gebruikte, z. m. van alle (zoowel van eigen als van de tegenpartij). Slechts, als de waarnemers Art.-officieren zijn en dan nog de besten! zal van de luchtwaarn. ten volle profijt getrokken kunnen worden. Het schieten is een kunst, die men zich niet alleen uit boeken 306

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 12