kan aanleeren; slechts langdurige practijk kan de noodige be kwaamheid en soepelheid hierin geven. Kennis der fotografie is voor alle waarnemers in het algemeen van belang; de waarn. moet foto's kunnen maken, waar bijzon derheden duidelijk voor den dag komen; hij moet weten, op welke hoogte zijn toestel de beste beelden geeft. De waarn. tijdens het inschieten kan verschillend zijn: de waarnemer kan de ligging opgeven der laag, dan wel van elk schot op zich zelf. De afwijkingen worden opgegeven t. o. v. het doel, dan wel t. o. v. van een terreinvoorwerp, welks ligging bekend is. Welke methode gevolgd zal worden hangt af van ver schillende factoren; o. a. wat de vuurleider met zijn vuur wil bereiken, hoe de moeilijkheden der waarn. zijn in verband met den aard van het doel, atm. toestand, het schieten van meerdere battn op hetzelfde doel tegelijkertijd, enz. De Eng. hebben bepaald, dat hun art. waarnemers uitsluitend de afwijkingen van het G. T. van een groep schoten opgeven. Afw. opgeven van het enkele schot is verboden. De afw. worden bepaald met behulp van een polair-coördinatenstelsel, wat aan gebracht is op een horloge. Het doel wordt geacht zich in het centrum te bevinden, terwijl de lijn 612 geplaatst wordt in de meridiaan. Om de goede ligging van het uitw. vuur te contröleeren, wordt gebruik gemaakt van fotografie, v. n. 1. voor afsluitingsvuur. De Fr. schietregels (1917) geven aan, dat de vliegerwaarnemer zoowel de afw. van het G. T. van een groep moet kunnen opgeven, als die van het enkele schot en dat niet alleen de zin, maar ook de grootte der afw. moet worden opgegevenWelke van de twee methodes gevolgd moet worden, hangt af van de vuurwijze en het te gebruiken proj. Bij juistheidsvuur (en met snelvuurkanonnen schietende) geeft ieder stuk, op een oogenblik door den waar nemer aangegeven, een groep van 4 schoten af. De waarn. meldt dan de afwn van het gem. trefpunt van deze serie (t. o. v. het doel van dat stuk) er: tevens het aantal (-f) of schoten of c. q. treffers. Zijn van 12 schoten er 6 van of dan gaat men 6| 12 1|2 van de vork (voor dien afstand) vooruit (of terug) en worden er weer 6 schoten afgegeven. Deze groep van 12 schoten wordt beschouwd als te zijn afgegeven met de opzethoogte der beide series. Is echter de afw. van de tweede serie van 6 schoten in denzelfden zin als die der eerste, dan wordt het inschieten opnieuw begonnen. Indien de vuurleider het wenscht, kan hij ook schot voor schot laten waarnemen en den waarnemer de afw. van ieder schot laten opgeven. Een voorbeeld hiervan is het volgende: Te Hampont stond begin 1917 een Duitsche vuurmond van groot Dit kan geschieden zoowel t. o-v. de lijn batt.-doel, als v. d. lijn N. Z. 307

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 13