kaliber, die de stad Nancy voortdurend onder vuur nam. De waarnemingsescadrille F 45 kreeg opdracht, het vuur van een Fr. batterij op het D. stuk te regelen; de waarn. werd toen toever trouwd aan 3 luitenants: Door hun zuivere waarn., op een hoogte van 4000 M., door de fotografie aangetoond, gelukte het om met een Fr. stuk het D. te vernielen. Dit laatste stond op de contra helling van een heuvel en achter een bosch, op een afstand van 13 K. M. In totaal werden 18 schoten afgegeven in 6 uur, waarvan de afw. schot voor schot werden opgegeven; de berichtenwisseling geschiedde met draadlooze. De waarnemers losten elkaar om de 2 uur af, beschermd door eigen jachtvliegtuigen. Het verwoede vuur van het anti-luchtvaartgeschut van D. kant had hier geen resultaat. Zooveel mogelijk wordt ingeschoten met S.-proj., tenzij zulks niet mogelijk is. Alsdan kan nog een hulpdoel gekozen worden S. Pn n. 1. geven aanleiding tot fouten, aangezien de waarnemer niet het werkelijk eindpunt der baan ziet, maar het punt, waar de lijn waarnemer S. P. de aarde snijdt. Bovendien is de S. H. voor een luchtwaarn. niet .te bepalen, terwijl als regel de lengteligging niet beoordeeld mag worden. Bij het z. g. „gasschieten" kan met een algemeen goede ligging der laag niet worden volstaan; hier toch dient het uitw. vuur precies in het doel te liggen, daar slechts dan het gasschieten een groote uitwerking heeft. Tenzij men een groot terreingedeelte onder strooivuur zou nemen, wat een onevenredig groot aantal projn kosten zou. Ook de Fr. controleeren het uitw. vuur met behulp der fotografie. Gefotografeerd worden dan de aanslagkuilen der proj., waarna de foto zorgvuldig wordt bestudeerd. De Italianen hebben meer van den ballon, dan van het vliegtuig als art. waarn. middel gebruik gemaakt, vermoedelijk, omdat de It. vliegdienst toen er niet al te schitterend voor stond. Z. m. paste men ook hier fotografie toe. Het D. schietvoorschrift (van 4 Dec. 1919) zegt, dat z. m. altijd moet worden ingeschoten met behulp der luchtwaarn.; deze regelt ook de ligging van het uitw. vuur. Kan het inschieten niet geregeld worden door luchtwaarn., dan moet toch altijd in ieder geval getracht worden het uitw. vuur te contröleeren door luchtwaarn. Op verzoek van den waarnemer wordt ingeschoten met een stuk, dan wel in lagenvuur. Gedurende het uitw. vuur controleert de waarnemer de goede ligging hiervan, uit de gemiddelde trefpunten van series schoten (8 tot 12). Worden abnormale schoten waar genomen, of groote afw. in de richting, dan kan de waarnemer verzoeken het vuur af te geven schot voor schot. Ook bij het vuren van scheeps-art. is gedurende den oorlog gebruik gemaakt van vliegwaarn. Zoo b. v. beschoot de Eng. vloot Aviation d'observation 1919, punt 112. 308

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 14