de vrachtvaarders, welke voor de havens van Mados en Gallipoli verschenen, over het schiereiland heen; de Queen Elisabeth schoot een vrachtstoonrer van 8000 ton in den grond, met drie proj. van 38,5 c. M.; haar vuur werd geheel draadloos geleid door een vliegtuig. Luchtfotografie. Was de stijghoogte oorspronkelijk slechts ong. 800 AA., al spoedig was men door de maatregelen voor luchtafweer o-edwongen, deze aanzienlijk te verhoogen, tot 2000 en meer. Door deze groote stijghoogte bleek nu zelfs het gewapende oog voor een nauwkeurige en gedetailleerde verkenning met meer voldoende; de camera moest nu het menschelijk oog vervangen. Hoewel reeds voor den oorlog van '14 bestaande, weid de lucht fotografie door den oorlog met reuzenschreden vooruit gebracht en technisch steeds volmaakter, om gelijken tred te houden met de steeds stijgende vluchthoogte. Op vluchthoogten van over de 60007000 M. werden nog zeer goede foto's verkregen. De hierbij gebruikte camera's hebben een focus van 1 M. en meer (deze toestellen zijn noch in Indië, noch in Holland beschikbaar). De waarn. met behulp van luchtfotografie hoeft zich met te beperken tot enkele objecten, doch kan zich uitstrekken tot liet ceheele gefotografeerde beeld; persoonlijke invloeden worden uit geschakeld. Het voordeel der fotografische plaat is, dat ze de eigenschap heeft, de eenmaal opgenomen beelden vast te houden, om hieruit metingen te doen. Zoo is de luchtfotografie een on misbaar hulpmiddel geworden voor de waarn. in het algemeen en voor die van de Art. in het bijzonder. De foto's konden dan vaak de plaats innemen der kaarten, o. a. daar, waar van een bepaald terreirigedeelte slechte of in het geheel geen kaarten bestonden 1 j (b. v. Duitsche Sinaï-front). In het alg. kan men zeggen: gelden het verkenningen bctieffende terrein, verd. werken, enz. en is slechts noodig een globale indruk van deze te verkrijgen, dan geeft waarn. met het bloote oog voldoende resultaten. Wil men echter meerdere details en grootere nauwkeurigheid hebben, dan is hiervoor het gebruik van lucht fotografie noodig (toepassing van camouflage door de tegenpartij wordt dan hierdoor ook beter onderkend). Het verkennen van de bewegingen en plaats van troepen moet echter met het bloote oog gebeuren, zoowel overdag als s nachts. Immers in den bewegings oorlog vordert het ontwikkelen van de genomen beelden bij opge spoorde doelen en het brengen van de resultaten ter bestemde plaatse, doorgaans te veel tijd, waardoor hier de gezichtswaarn. en handschetsen nog een hoofdrol vervullen. Pas in een stelhng- n p[e( groote voordeel der luchtfoto's boven kaarten is, dat zij een natuurgetrouwe weergave zijn v. h. object, waarvoor geen overeenge komen teekens noodig zijn als bij kaartende oogenblikkelijke gesteldheid wordt in alle details vastgelegd, hetgeen bij kaartopnamen een onmogelijkheid is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 15