oorlog kan de doel-luchtfotografie tot haar volle recht komen. In de toekomst zal de techniek echter ook hierin wijziging brengen. Immers, waar de films van de registreertoestellen der geluidpeil- troepen na 10 sec. geheel gereed uit het toestel komen (hierin worden zij geheel automatisch ontwikkeld en gefixeerd), zou dit procédé vermoedelijk ook bij de luchtfotografie toegepast kunnen worden. En wie weet, misschien ook wel in de verre toekomst met draadlooze foto-overbrenging Aangezien vliegtuigen tot vlak bij het te fotografeeren punt kunnen komen, kunnen deze vliegerfoto's verticaal omlaag geno men worden. Wel is waar wordt het overzicht der foto hierdoor verkleind, doch deze wijze van fotografeeren doet de bijzonder heden van het bepaalde punt scherp te voorschijn komen. De vliegerfoto's dienen dus, om nauwkeuriger gegevens te verschaffen omtrent een bepaald doel. Weet men de schaal, dan kan men op een luchtfoto, welke verticaal omlaag is genomen, de afstanden in alle richtingen vinden (de schaal 1 °P"ame ^((0gte y Door brandpunt-afstand eenvoudige methodes kan men nu de op de foto gevonden afstan den overdragen op een kaart. Moeilijker is het, indien de opnamen niet verticaal omlaag genomen zijn, doch onder een zekeren hoek met de verticaal. Door de omstandigheden gedwongen, zal de waarnemer als regel niet andere dan schuine opnamen kunnen doen. Voor het opmeten van afstanden uit derg. foto's moet dus een berekening worden gemaakt, om de afstanden te herleiden tot die, alsof de foto ver ticaal omlaag genomen zou zijn. De nieuwe toestellen fotografeeren zelf mede op de plaat de hellingshoek, die zij op het moment der belichting hebben. Voor het rechtzetten van deze schuin genomen foto's gebruikt men dan speciale toestellen 2). Zijn deze apparaten niet beschikbaar, dan kunnen herleidingswetten gebruikt worden. In het begin van den oorlog werden Goerz- of Zeisstoestellen gebruikt van ong. 25 c. M. brandpuntsafst. met een plaatgrootte van 9 X 12 c. M. Met het toenemen der vluchthoogten werden de focussen al spoedig gebracht tot 50, 70 en 120 c. M., de plaat grootte op 24 X 30 c. M., en meer. Deze laatste camera's dienden dan voor speciale opdrachten. Thans zijn de meest gebruikte, niet- autom. camera's voorzien van een focus van 25 a 50 c. M. en een plaatformaat van 13 X 13 c. M. De foto's werden verduidelijkt door een geelfilter, o. a. bij mistig weer; als sluiter gebruikte men een momentsluiter. De beeldsafstand is constant, aangezien het voorwerp, fotografisch gesproken, on eindig ver is; instellen is dus niet noodig. Werden de toestellen Zij het dan ook buiten militair gebied, wordt tegenwoordig draadlooze foto-overbrenging vaak toegepast, o.a. op politioneel gebied. 2) Berustend op de beginselen van Hauptmann Scheinpflug (Zie Cailler, La Photographie aérienne) 310

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 16