eerst nog uitsluitend door den waarnemer zelf bediend, door de gevechtsomstandigheden genoodzaakt, werden toestellen gemaakt, welke autom. beelden konden opnemen; zoo ontstonden de autom- films- of platen-) camera's. Deze geven wel afzonderlijke beelden, doch men kan het tijdsverloop tusschen deze zoodanig regelen dat de beelden elkaar gedeeltelijk bedekken (wat de bedoeling is). Door atelierwerk ontstaat dan het aaneengeschakel de beelcfvan het terrein. Genoemd tijdsverloop wordt geregeld in verband met de snelheid van het vliegtuig t. o. v. den grond en de vliegtuighoogte. In het bijzonder voor de Art. zijn stereoscopische opnamen van veel belanc; de foto's winnen hierdoor zeer aan duidelijkheid. Deze stereoscopische effecten worden verkregen door het terrein vanaf 2 punten te fotografeeren (b. v. 2 verticale opnamen vlak achter elkaar op eenzelfde vlucht) en de verkregen beelden na juiste rangschikking door een stereoscoop te beschouwen. Juiste stereoscopie wordt verkregen bij een gezichtshoek van ong i/4. (Op den grond kan men deze stereoscopische beelden met b. v. een schaarverrekijker-camera verkrijgen). Verbindingen. Wil snel en goed inschieten met behulp van vlieg tuigen mogelijk zijn, dan moet worden beschikt over een betrouw bare verbinding. Oorspronkelijk bediende men zich van licht- of rooksignalen, welke vanaf het vliegtuig volgens een afgesproken systeem naar den aardpost werden afgegeven. Tegenwoordig o-eschiedt de berichtoverbrenging van boven naar beneden bij voorkeur radiografisch'). Vanaf den grond naar het vliegtuig wordt veelal de verbinding met seinvlaggen 2) tot stand gebracht, ook weer volgens een van te voren afgesproken code. Over de betrouwbaarheid van deze verbinding loopen de meeningen nogal uiteen Vinden eenigen haar betrouwbaarder dan de R. T. verbin ding (doordat bij deze laatste buurstations storingen veroorzaken zelfs bij gebruik van ongedempte golven; de R. T. verb, zou daar door onzeker worden), anderen voeren aan, dat de lappenveib. langzaam werkt en lang niet betrouwbaar is, daar ze zeer vee kans creeft op vergissingen en de seinlappen voor den waainemei niet altijd te zien zijn (vooral in bedekt terrein). In ieder geval is men het er over eens, dat voor berichtoverbrenging over orooteren afstand radio vereischt wordt. Dit is b. v. het geval tijdens het waarn. voor de zware Art., daar de waarnemer door den grooten afstand niet gelijktijdig doel en aardpost kan overzien. In begin 1915 werden de Art. vliegtuigen voorzien van geef- toestellen voor draadlooze; al heel spoedig kwamen bij de meeste toestellen hier ontvangtoestellen bij. De verbinding van boven In den bew. oorlog vaak ook nog met berichtkokers. 2). In Holland was hier de luit.-adj, van de Afd. mee belast, welke den bijnaam kreeg van den: „lappen-Luitenant I

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 17