naar beneden en omgekeerd kon nu bij deze toestellen des ge- wenscht geheel draadloos geschieden. Ook voor de onderlinge verbinding tusschen de vliegtuigen werd van de draadlooze gebruik gemaakt. Pas door de R. T. verb. v. v. kan de Art. waarn. met behulp van vliegtuigen goed worden doorgevoerd; zonder doel matige radio-verb, zal ze een gebrekkig waarn. middel blijven. Aan de techniek nu een zoodanige verb, tot stand te brengen, dat de berichtenwisseling ten allen tijde verzekerd is (geen storingen kunnen optreden en het radio-grondverkeer niet gestoord wordt. Een vliegtuig zonder een draadlooze installatie aan boord (geef- én ontvangstation) is in de toekomst n. m. m. niet meer denkbaar. Wel is te voorzien een verandering van draadlooze telegrafie-, in draadlooze telefonie-toestellen. Naast de groote voordeelen der R. T. verb, staan als nadeelen, dat een code gebruikt moet wor den, om afluisteren door den vijand te voorkomen (zij het ook slechts van die berichten, welke den vijand van nut zouden kunnen zijn). Doorgaans is slechts één radiostation per Afd. (zelfst. batterij) noodig; meer zullen er, als regel ook niet beschikbaar zijn. Dit station is dan opgesteld in de onmiddellijke nabijheid van den Afd. C. Voor de vuurleiding begeven de B. Cn zich hierheen. Kan dit niet, dan wordt het vuur geleid door een z. g. antenne-officier (coindt van het grondstation). Gewenscht zou het misschien zijn, iedere batterij haar eigen radiostation te geven. Het is immers mogelijk, dat vooral bij een kleine art. macht de battn van eenzelfde afd. op een bepaald oogenblik niet alle op hetzelfde doel hebben te vuren. Eén batterij kan tijdelijk een ander doel krijgen. Zou de B. C. dan nu nog de beschikking kunnen krijgen over een waarn. vliegtuig, dan zou hij gebruik kunnen maken van zijn radiostation 2). Beveiliging. Zooals reeds gezegd is, moet voor een bepaalde waarn. het meesterschap in de lucht zijn verkregen, c. q. slechts noodig op die bepaalde plaats en gedurende den voor de waar neming benoodigden tijd. Ook de tegenpartij ziet het groote belang in van de luchtwaarn., al of n:et gecombineerd met foto grafie en zal dus al het mogelijke trachten te doen, om dat waarnemen te beletten. Het eenige afdoende middel is natuurlijk, die waarn. vliegtuigen aan te vallen dit nu geschiedt met de daarvoor speciaal geconstrueerde „jachtvliegtuigen". Dit zijn zeer handelbare en snelle vliegtuigen, bewapend met een of twee mitrs. (Mogelijk, dat in de toekomst deze mitrs vervangen zullen worden door lichte machine-kanonnen. Inhet D. leger is dit reeds beproefd). Zoowel door eigen buurstations, als door vijandelijke stoorstations. 2). Zie Field Art. Journal, Mei/Juni 1921, blz. 273 (werkingssfeer ruim 7 K. M.) 312

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 18