Organisatie. Reeds in Oct. '12 werden op den schietcursus te Jüterbog in D proeven genomen metwaarn. met vliegtuigen. Deze proeven bevredigden niet geheel; de gebruikte toestellen leenden er zich niet toe en bovendien was de overbrenging der waarne mingen langzaam en niet voldoende verzekerd Deze overbrenging geschiedde toen, en ook later nog in den oorlog, door rook- of lichtsignalen (systeem Morse). Tijdens den bew.-oorlog, in '14, deed zich de behoefte aan art.- vliegtuigwaarnemers nog niet zoo voelen. Het dreigend munitie gebrek aan D. kant dwor.g pas, meer waarde toe te kennen aan het enkele schot; nu moest een samenwerken ontstaan tusschen Art. en luchtwaarnemer. Ook het goed gedekt zijn der vijandelijke Art. deed de behoefte aan luchtwaarn. sterker voelen. In het begin leverde deze samenwerking moeilijkheden op; de verb, van beneden naar boven werd menigmaal verbroken. Door invoering der draadlooze werd de verb, hechter; hierdoor pas leverde deze waarnemings methode groot nut op. Waren in Aug. 1914 slechts enkele vliegers beschikbaar voor den art. waarn. dienst en hiervan geheel los staandereeds in 1915 werden speciale art. vliegafdn opgericht (D.). In 1916 werden (b. v. in den slag van Verdun op de hoofd aanvalsplaatsen aan D. zijde) deze art. vliegafdn aan de Divisie toegevoegd. In 1917 werd de divisionaire vliegafd. gesplitst in 2 gedeelten: 1 deel speciaal dienend voor de geheele Art. der Divisie, het andere deel voor alle andere opdrachten. Bij gebrek aan vliegers echter moest de Art. vliegafd. ook ten behoeve van de Inf. werken. Het gevolg hiervan was, dat de meeste Inf. aanvoerders de hun onderhebbende vliegers meest aan de Inf. ter beschikking stelden, zeer ten nadeele der Art. Aan D., zoowel als aan Fr. kant bleek toen, dat, wilde men goede resultaten van de Art. vliegtuig- waarn. verkrijgen: le. iedere Art.-afd. haar eigen art. vliegafd. moet hebben, uit sluitend voor die ééne Art. afd. dienende. Iedere Divisie dus haar eigen div. Art. vliegtuigafd. 2e. die Art. vliegtuigafd. ook steeds bij de bijbehoorende Art. afd. blijft en ze niet onderling verwisseld worden. Hierdoor leeren waarnemer en vuurleider elkaar beter begrijpen, ontstaat een betere samenwerking. Een nadeel hiervan is, dat de waarnemers een streek, waar zij a. h. w. iedere plek van kennen, zouden moeten ruilen tegen een frontgedeelte, waarvan zij de bijzonderheden nog niet kennen. II. Ballons. Hierbij kan men onderscheiden vrije-, kabel- en bestuurbare ballons. Kwamen in den oorlog nog wel eens vrije ballons voor, dan waren deze toch van kleine afmetingen en dienden niet zoozeer voor de waarn., als wel ter verspreiding van propa- ganda-geschriften achter de linies (b. v. tijdens het beleg door de Russen van Przemysl). Voor de Art. waarn. wordt echter uitslui tend gebruik gemaakt van den kabelballon. 314

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 20