Deze methode van waarn. bestond reeds vóór den oorlog van '14 Doch pas in dien oorlog is de ballonwaain. tot een grooten trap van ontwikkeling gekomen. Daar een ballon feitelijk slecht; een omhooggeschoven observatiepost is, zijn aan deze waarnemin gen grenzen gesteld, die de vlieger-waarn. niet heeft. Boven de aardwaarn. heett de ballon-waarn. het voordeel van meer inzicht in het terrein te hebben. Het nadeel t. o. v. de vhegerwaarn. is, dat de ballon aan een vaste plaats is gebonden. Bovendien kwam hier nog bij, dat, toen later de dracht der kanonnen over het alg sterk vergroot werd, de ballon als waarn. middel voor de Ar on die crroote afstanden ver in de minderheid was van den vlieger- waarnemer, welke in staat is vlak bij het doel te komen. Voor de kleinere afstanden echter blijft de ballon een voornaam waarn. middel met het voordeel boven de vliegwaarn., dat de waarnemer een vast uitgangspunt heeft en dat de waarn. continu is. De vliegei immers kan slechts gedurende 4 6 uren achtereen waarnemen. Onder de z. g. kleinere afstanden" wordt verstaan afstanden, waarop de vijandelijke veldart. zich ongeveer bevindt (10 a 15 K De^taak van den ballonwaarnemer kan zijn: le. bewaking van het o-evechtsveld, (voor de Art. b. v. een tot zwijgen gebrachte batterij); 2e. doelopsporing (verstrekken der eerste gegevens voor het vuur); 3e. waarnemen t. b. v. de Art.-vuurleiding (inschieten en uitwerkingsvuur). Juist de waarn. uit één vast (uitgangs) punt heeft als voordeelen. a Door de onstane continuïteit is men in staat, een bepaald deel van het gevechtsveld blijvend te overzien. De waarnemer raakt meer vertrouwd met het voorliggende terrein kan dus komende doelen sneller ontdekken; veranderingen in het terrein vallen hem eerder op; hij onderscheidt met meer zekerheid schijn- stellingen van ware st. b. De waarn. t. b. v. de vuurleiding wordt gemakkelijker en het berekenen van correcties juister. c. Tenslotte is hierdoor de doorloopende telefoonverb. mogelijk geworden tusschen vuurleider en ballonwaarnemer. En daar de waarnemer vrij ver achterwaarts kan staan en daarbij toch nog croed kan waarnemen, heeft die telefoonverb. geringer kans, om verbroken te worden. Deze onafgebroken verb, is wel het grootste voordeel der ballonwaarn., want hierdoor kan de vuur leider snel en goed zijn gegevens ontvangen. Naast deze voordeelen staan echter als nadeelen: le. De onmogelijkheid, om het doel van dichtbij waar te nemen. Dit nadeel spreekt natuurlijk des te meer bij doelen in geacciden teerd terrein (in doode hoeken); bij doelen achter natuurlijke of kunstmatige dekkingen; bij natuurlijken of kunstmatigen nevel; rook regen enz. De ballonwaarnemer heeft geen groot perspectief op g'roote afstanden. In het alg. is dus de ballonwaarnemer alléén

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 21