b. De lijn N. Z. volgens een polair-coördinatenstelsel overeenkomstig dat van de Eng. Art. vliegtuigwaarnemers. c. Een op de kaart vastgelegd terreinvoorwerp (boschrand, enz). Zooals boven reeds gezegd, wordt bij ballonwaarn. z m. ingeschoten met schokprojectieien. Kan dit niet, dan kan nog een hulpdoel worden gekozen. Slechts als het niet anders mogelijk is, wordt met T.-vuur ingeschoten en wel met lage springpunten (l°/00) S P" welke zich tegen of onder het doel afteekenen zijn van S. P" boven de waarn. lijn kan de baan zoowel als zijn. De waarnemingen kunnen geschieden t. o. v. het gem. trefpunt van een groep schoten, dan wel schot voor schot. Een geroutineerd waarnemer kan voor 3 of 4 battn tegelijk waarnemen. In samen werking met aardwaarn. posten (licht-meettroepen) is bij nacht de ballon de eenige, goed-bruikbare waarn. post (vuurverschijnselen). Een bijzonderheid aan het Westfront was, dat, waar de Fr. meest in N. of in N.-O. richting konden waarnemen, de D. dat hieraan tegengesteld, en dus veel langduriger tegen de zon in, moesten doen, wat hun ballonwaarneming zeer bemoeilijkte De stijghoogte van den ballon is gelegen tusschen de 1000 en 1500 M. in Volgens de Fr. reglementen kan de kabelbal lon geen grootere stijghoogte hebben dan 2000 M.2). Ook de Eng. nemen de normale stijghoogte van 3000 tot 4000 voet Hoe grooter stijghoogte, hoe grooter het overzicht in het terrein Zoo is b. v. het gezichtsveld bij heldere lucht naar alle zijden bij een hoogte van 100 M.37 K. M., bij 1000 M 120 K. M enz 3). De horizontale afstand van den ballon tot aan de eigen eerste linie, bedroeg in den afgeloopen oorlog ong. 6 a 8 K. M. bij de Am. minstens van 3 tot 4 mijl (d. i dus ong. 5 7 K. M De normale tusschenruimte tusschen de verschillende ballons was ong. 1500 M tusschenruimten van 8 K. M zijn echter meermalen voorgekomen. Ballon-typen Zoowel door D. als door de Geallieerden werden in het begin van den oorlog bolballons gebruikt (z. g Kugel- ballon, ballon-captif). Was de D. ballondienst nog in 1913 uitgebreid, de Fr. traden den oorlog in met practisch geen kabelballonswel hadden zij de z. g. vesting-ballons, type E, (bolballons van 500 tot 700 M3 inhoud), welke reeds bij een windsterkte van 8—10 M/sec. onbruikbaar waren. Al spoedig echter gingen de D. van den „Kugelballon" over tot het uit sluitend gebruik van den zg. „Drachen-ballon" (cylindrische ballon), en wel nagenoeg uitsluitend systeem Parseval-Sigsveld (oorspronkelijk ingevoerd in 1896). Hiervan bestonden twee Voor den oorlog van 400 600 M.soms van 800— 1000 M. 2). Instruction sur Paction offensive des Grandes Unités, 1917. 3). Om echter voldoende te kunnen inzien, dient inzicht verkregen te worden onder 1/10 of 6°. 318

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 24