soorten de eerste soort had een inhoud van 600 M3 en kon één waar nemer bevatten; de tweede, latere soort, had een inhoud van 1140 M3 en kon 3 waarnemers bevatten (stijghoogte 1200 M.). Het voor deel van den ronden ballon was, dat door zijn onregelmatige bewegingen het inschieten erop voor het vijandelijke antilucht- vaartgeschut niet gemakkelijk wasdiezelfde onregelmatige be wegingen echter bemoeilijkten de waarneming. De Drachen-ballon had veel geringer, en bovendien regelmatiger schommelingen, wat de waarneming zeer vergemakkelijkte daardoor was echter de trefkans op den Drachen-ballon grooter. Dat was dan ook de reden, dat de Geallieerden nog lang aan den bol-ballon bleven vasthouden Tegen het eind van 1916 namen zij echter ook den cylindrischen ballon over en wel die volgens het systeem van den Fr. kapitein Caquot (Oorspronkelijk z. g. type M, inhoud ong. 950 M3een verbeterd model is type R, geschikt voor twee waarnemers, door een telefoon met elkaar en met het grondstation verbonden) en die volgens het Am. type „Goodyear", (lengte ong 27 M.doorsnede ong. 7 M. draagkracht ong. 400 K. G.). De ballon, type Caquot, bleek superieur te zijn aan die der D. D-ballons. Deze ballons n. 1 ondervonden bij een windsnelheid van 13 M/sec een druk van 400 K. G., de R-ballons een druk van 120 K. G. bij een wind snelheid van 18 M/sec. kon in R-ballons nog met kijkers worden waargenomen. 2) De D. zagen deze superioriteit in, copiëerden dit type en voerden deze ballonsoort in met afschaffing van den Parseval-ballon. De laatste Drachen verdween in Februari 1917. Konden de bol-ballons nog goed gebruikt worden slechts tot een windsnelheid van 10 M/sec., bij de cylindrische ballons was dit nog het geval bij een windsnelheid van 18 M/sec Het oplaten en neerhalen geschiedde met een windwerk in het begin door menschenhanden, later door een motor bewogen (van ong. 70 P/K.; snelheid van inhalen van ong 6 M/sec). Bij het Oostenr. leger was een ballon in gebruik van zeer bijzondere constructie, uitgevonden door den luitenant Stefan von Petroczy. Deze ballon bestaat uit een 3-armig frame, waar in elk een Le Rhöne-motor van 120 PK. is gecon strueerd. Deze motoren drijven een samenstel van pro pellers aan (2 aan 2). Boven het frame is een zitplaats aangebracht voor twee waarnemers, voorzien van de noodige waarnemingsmiddelen, verder van een mitr. en een parachute. Deze parachute beslaat een oppervlak van ong. 2690 voet2 (ong. 9 M. straal) en werkt reeds na een valhoogte van ong. 25 M. De ballon (z. g. „Captiv helicopter") is door 3 kabels met den 1). In eind '14 werd door de Fr. een bol ballon (type H) in beproeving genomen (in dienst gesteld in Jan. '15) welke een volkomen copiëering was van den Duitschen ballon. 2). Zie: La Revue de Paris, van 1 en 15 November 1918. 319

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 25