grond verbonden, iedere kabel met een windwerk Latere „helicopters" zijn zoo geconstrueerd, dat zij geheel los van de aarde op zichzelf konden vliegen (motor ballons, b. v. die van Peugot-Oehmichen). Het groote voordeel van een helicopter is, dat deze ballon op een bepaalde hoogte in de lucht stil kan blijven en in zich dus vereenigt al de voordeelen, zoowel van het vliegtuig, als van den ballon2). In de toekomst is zij dus aangewezen als het meest ideale waarnemingsmiddel van de Art. Verbindingen. Zooals reeds gezegd is, kan men den ballon beschouwen als een omhooggeschoven aardwaarn. post, welke door den kabel met den ermee verbonden aardpost één vast geheel vormt. Deze vaste verbinding nu stelt in staat om een doorloopende, zeer betrouwbare telef. verbinding te krijgen tusschen vuurleider en ballonwaarnemer via den ballon-aardpost. Oorspronkelijk (in 1914) had de kabel een diameter van 9mM., met één telefoondraad; later (in 1916 reeds) was de diameter 6,8 mM. en de kabel voorzien van 3 telefoondraden. Wat de groote voordeelen zijn van een dergelijke zekere telef.-verbinding, weet een ieder. Bij den ballon-aardpost komen dan tezamen de verbindingen met andere (samenwerkende) ballon- aardposten, meetcentrale der geluid-en lichtmeettroepen, met de vuurleiders, enz. Behalve over een telefoonverbinding, beschikt de ballon waarnemer nog over draadlooze en lichtpistool-verbindingen. In de eerste plaats wordt echter gebruik gemaakt van de rechtstreeksche telef.-verbinding. In den korf van den ballon bevinden zich de officier-waar nemers normaal 2, soms 3één van deze is belast met de telefoon. Als verdere uitrusting hebben de waarnemers nog een fotografie-toestel (70 120 c. M. brandpuntsafstand) en een verre kijker (7 18 voudige vergrooting). Een zelflaadgeweer dient tot zelfverdediging. De horloges van samenwerkende waarnemers moeten steeds gelijk zijn, waartoe zij op bepaalde tijden geregeld worden door een centraal punt 3). Beveiliging. Evenals de waarnemingsvliegtuigen staan ook de ballons bloot aan herhaalde aanvallen van den vijand, die deze dwarskijkers natuurlijk hoe eerder hoe liever uit den weg wil ruimen. De ballonwaarnemer staat dus onophoudelijk bloot aan aanvallen door: le vliegtuigen; 2e. geschut en mitrs. De jachtvliegtuigen ondernemen de aanvallen op ballons in den regel in groepen, in z. g. escadrilles en zoo min mogelijk Voor bijzonderheden: Scientific American, 4 Juni en 13 Aug, '21. 2). Vanaf 1922 heeft men allerwege proeven genomen, om ook met vliegtuigen eenigen tijd in de lucht stil te blijven staan, en met succes. 3). Bij de Fr. geschiedde dit door middel van de klok van den Eiffeltoren, welke draadloos 3 X per dag den tijd seinde (La liaison pour les Troupes, 1917; annexe IX). 320

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 26